hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8917 % % -0.11
EURO 31,2352 % % -0.44
GRAM ALTIN 1.876,33 % % -0,44
ÇEYREK A. 3.067,79 % % -0,44
BITCOIN 1.261.697 % 4.088
SON DAKİKA
Google News

VERTİGO NEDİR? SEBEPLERİ NELERDİR?

Son Güncelleme :

04 Mayıs 2023 - 21:10

VERTİGO NEDİR? SEBEPLERİ NELERDİR?

Vertigo (Baş Dönmesi) Nedir?

Vertigo, sık tanınan başka adıyla baş dönmesi, denge kayıbı ve sersemlik hissi olarak tanımlanır. Gündelik konuşma dilinde vertigo ve baş dönmesi aynı anlamlarda kullanılıyor olsa da, her vakit aynı manaya gelmezler. Vertigo, derhal herkesçe yaşanan kolay baş dönmeleri olarak tanımlanamayacak tıbbi bir semptomdur. Vertigo hareket eder iken ya da eğilip, kalkarken süratli hareket etmeye bağlı hallerde sık sık meydana çıkabilir. Fakat ufak hareketlerde, yürümede ve hem de dinlenme sırasında bile şahıs sallanma, sersemleme ya da vertigo yaşayabilir. Vertigo denge hissini değiştirir ve düşme tehlikesini artırabilir.

Birkaç saniyeden birkaç saate kadar vakitn akut ya da keskin ataklarda meydana gelebilecek vertigo süratli hareket etme, çok süratli bir şekilde dönme, yürüme ya da vasıta ya da deniz tutması namacıylaiyle meydana çıkabileceği gibi, hareketten bağımsız olarak, kendi kendisine de oluşabilir.

Sık gözlemlenen semptomların başında yer alan vertigo, kendi başına bir hastalık değildir ancak bir hastalığın habercisi olabilir. Arada sırada kuvvetli hapşırmaların bile tetiklediği vertigonun altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir.

Sebepleri
Vertigo Sebepleri Nelerdir?

Her ne kadar baygınlık hissi, göz kararması gibi semptomlar amacıyla de gündelik dilde baş dönmesi dense de, klinik anlamdaki baş dönmesi artık vertigo şahıs dururken bulunduğu ortamın ögelerinin şahsa dönüyormuş gibi gelmesi olarak tanımlanır. Mesela gerçek anlamda başı dönen bir şahıs, içerisinde bulunduğu odadaki eşyaları ve duvarları dönüyormuş gibi algılar.

Bu anlamdaki vertigonun, amaçlari iki grupda incelenir:

Santral baş dönmeleri: Merkezi sinir sistemindeki problemlerdan kaynaklanır. Genellikle beyin, beyin sapı ve beyincik kaynaklı baş dönmeleri bu grupda incelenir. Bu organlarda meydana çıkabilecek kanama, inme, migren, tümör, multiple skleroz (MS) gibi bir grup hastalıkların bir sendromu olarak vertigo görülebilir.
Periferik baş dönmeleri: İç kulak ve denge sinirinden kaynaklı baş dönmeleri bu grupda ele alınır.

Santral baş dönmelerine kıyasla daha sık karşılaşılan periferik baş dönmeleri arasında labirent ve yarım daire kanallarından kaynaklanan baş dönmeleri, denge sinirinin arızalarından kaynaklanan baş dönmeleri, dengeyi sağlayan, utrikül ve sakkül adı verdiği taşların doğru yerleşimde bulunamamasından kaynaklanan baş dönmeleri, Meniere hastalığı gibi haller sayılabilir.

Belirtiler
Vertigo Bulguları Nelerdir?

Vertigo denge problemina bağlı olarak bireyin düşerek yaralanmasına sebep olabilir. Zihinsel karışıklık ve muhakeme sorunu neticesinde baş dönmesi hayat sürdüren şahıs yürürken zorlanabilir, mide bulantısı yaşayabilir, korku ve endişeyle karşı karşıya kalabilir.

Vertigo genelde kolay ilaç tüketimi ya da hayat tarzı değişiklikleriyle bir vakit sonra geçebilmektedir. Fakat birtakım hallerde vertigonun tedavisinin uygulanabilmesi amacıyla ilk olarak altta yatan sebeplerin halledilmesi lüzummektedir.

Eğer daha evvelce bir vertigo sorunuyla karşı karşıya kalmadıysanız, birden başladı ve uzun vakitdir düzelmediyse kesinlikle en kısa vakit içerisinde bir hekime başvurunuz. Vertigo kendi başına bir sendrom bulunduğu amacıyla baş dönmesine bağlı bulgular bulunmaz ancak altta yatan sebeplere bağlı ilerleyen bulgular:

Tansiyon düşmesi
Şiddetli ataklar
Kulakta basınç hissi
Kuvvet kayıbı
Görme sorunu
Mide bulantısı
Göz kararması
Kulak çınlaması
Vücut dengesizliği
Karar verme yetisinde arıza

Tanı Yöntemleri
Vertigo Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Vertigonun amaçlarini ve tarzına teşhis etmek amacıyla birtakım testler yapılmaktadır. Vertigo şikayeti ile hastaneye başvuran hastaların % 85’inde iç kulağa bağlı hastalıklar teşhis edilmektedir. Vertigo şikayetinde hekim ilk olarak hastanın hikayesini alır ve ardından fiziki muayene yaparak, vertigonun tarzı ve biçimi belirlenir.

Klinik olarak oluşturulan muayene ardından, elektronistagmografi denilen cihazla istemsiz göz faaliyetlerini incelenerek, iç kulak hastalıklarına bağlı ilerleyen haller meydana çıkarılabilir. Burada mühim olan vertigoyla temaslı olan denge ve işitme problemlerinin da ele alınarak incelenmesidir.
Bunun dışında hekimin lüzum gördüğü hallerde bilgisayarlı tomografi ve MR çekimleri yapılabilir. Yine kan testi ya da psikolojik değerlendirme isteyebilir.

Tedavi Yöntemleri
Vertigo Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vertigo, iç kulakta yer alan kristallerin yer değiştirmesi ile meydana gelebileceği gibi stres, travma, psikolojik problemler ya da altta yatan bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Bu amaçla vertigo tedavisinde ilk olarak problemin namacıyla kaynaklandığının bulunması ve varsa altta yatan hastalıkların tedavi edilmesi lüzumir. Vertigo gibi problemlerda ilk olarak hekim, hasta hikayesini alır ve ardından bir fiziki muayene gerçekleştirilir.

Tedavide evvelcelik vertigo problemini azaltmak ya da ortadan kaldırmak, denge işlevlerini en güvenilir şekle getirmektir. Eğer, iç kulaktaki kristallerin yer değiştirmesine bağlı olarak gerçekleşiyorsa tedavi kristallerin tekrar konumlandırılmasını içerir.

Vertigo hali soğuk algınlığı, tümörler ya da enfeksiyon gibi değişik hastalıklara bağlı olarak meydana çıkıyorsa, altta yatan hastalığa göre ilaç ya da değişik bir tedavi tekniği önerebilir.

YASAKLANDINIZ!..