hava 14° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 546.608 % 0.909
SON DAKİKA
Google News

TÜRKİYE DE DEPREM

Son Güncelleme :

27 Şubat 2023 - 14:14

TÜRKİYE DE DEPREM

TÜRKİYE BUGÜN MALATYA DEPREMİ İLE SALLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü depr-emin vurduğu Adıyaman’da hayatta kalanları ziyaret ederek, depremin sonrasında ilçede kalmaları çağrıinde bulundu ve en kısa vakitde 50 bin yeni güvenilir evin inşa edileceğini duyurdu.
Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanychbek Omuraliev (ortada), devletler arası bloktan yetkililerle beraber Türkiye’nin güneyindeki Kahramanmaraş’ta kurtarma ve yardım ekibiyle poz veriyor, 16 Şubat 2023.
Deprem tepkisi ‘Türk dünyası’ söylemini değil gerçeği vurguluyor.

TÜRKİYE’DE DEPREM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin eşlik ettiği afet mekanları ziyaretine Pazartesi günü tekrar başlayarak Türkiye’nin güneyindeki 6 Şubat depreminden sağ kurtulanlarla görüştü . İlk olarak Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine giderek çadır ve konteynerlerde yerinden edilmiş ailelerle görüştü.

Afet bölgesinden büyük nüfus kaymalarını önlemek istediklerini yineleyen Erdoğan, bölge halkını vilayeti terk etmemeye çağrı ederek, tekrar yapılanma çalışmalarının bir sene içerisinde tamamlanacağını vurguladı.

Erdoğan, Adıyaman’daki afet koordinasyon merkezinde yaptığı konuşmada, olumsuz hava ve yol koşullarının hükümetin önüne geçtiğini kabul ederek, Adıyaman halkından kendilerini affetmelerini istedi. Biz her şeyin farkındayız, hiç kuşkunuz olmasın gerekeni yapacağız” dedi. Erdoğan, afetin dünyada eşi aynısı olmadığını ve ilk büyük depremlerden bu yana Türkiye’nin dep-remin bulunduğu illerde 10 bine yakın artçı sarsıntı oldu.
Afetten bir haftayı aşkın bir vakit sonra yıkıntı altından çıkarılan insanların “mucize” gördüğü depremlerden sonra arama kurtarma çalışmaları uzun vakit devam etti. Ekipler bundan sonra yıkıntıı kaldırmak amacıyla gece gündüz çalışıyor. Erdoğan, hem yardım çalışmalarını hem de moloz kaldırma çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depre-min sonrasında 62 bin 500 bireyin diğer şehirlere tahliye edildiğini ve hükümetin kendi imkanlarıyla ilden ayrılanların ulaşımını kolaylaştırdığını kaydetti. Adıyaman halkına, tekrar inşa edildiğinde memleketlerinde “kalmaları” çağrısinde bulundu. “Lütfen memleketinizi katiyen kalıcı olarak terk etmeyin” dedi. “Yıkılan her ev amacıyla daha iyisini yapıp size vereceğiz. Hayvanlarınız amacıyla daha iyi köyler ve daha iyi ahırlar inşa edeceğiz. Daha parlak bir istikbal inşa etmeye kararlıyız. Erdoğan, “Bir sene beklemenizi rica ediyoruz” dedi. Afet bölgesinde kamu ihale vakitci başlamış olup, toplu konutların inşaatına bu hafta içerisinde başlanacaktır.

Erdoğan, Adıyaman’da yerinden edilmiş şahıslar amacıyla konut olarak sarfedilen aşağı yukarı 16 bin konteyner kuracaklarını söyledi.

Erdoğan, tekrar inşa ile alakalı olarak, yeni evlerin ve yeni binaların, ülkenin toplu konut yönetimi doğrulusunda kuvvetli depremlere dayanıklı olarak inşa edilenler gibi olacağını söyledi. Zemini dayanıklı olmayan alanlarda toplu konut inşaatına izin verilmeyeceğini ve yeni konut geliştirme çalışmalarının “ovalar” yerine şehirlerin etrafındaki dağların “kenarlarına yakın” inşa edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha sonra felaketin vurduğu bir diğer il olan Malatya’yı ziyaret etmesi planlandı.