hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8917 % % -0.11
EURO 31,2352 % % -0.44
GRAM ALTIN 1.876,33 % % -0,44
ÇEYREK A. 3.067,79 % % -0,44
BITCOIN 1.261.697 % 4.088
SON DAKİKA
Google News

TANSİYON NEDİR? TANSİYON ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Son Güncelleme :

26 Şubat 2023 - 17:42

TANSİYON NEDİR? TANSİYON ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tansiyon çeşitleri Nelerdir?

Tansiyon Nedir?

Ülkemizde insanlar belli bir yaşın üstüne geldiği zaman tansi-yon problemi hayataya başlar. Bu hal çok sık şekilde karşılaşılan bir haldır. Tansiyon kan basıncı ile ilgili problemlerin meydana çıkmasıdır. Damalarda hayati olan sıvı kan dolaşım sırasında belli başlı basınçlar oluşturmaktadır. Vücutta meydana gelen basınç alıncak olan gıdalar, harcanan enerjiye bağlı olaraktan değişkenlikler gösterebilir. Meydana gelen kan basıncı büyük tansiyon ve ufak tan-siyon olarak iki şekilde ölçülmektir.
Büyük artık yüksek tansi-yon bulguları; vücudunuz ile ilgili olarak oluşturulan kontrollerde bir problem meydana çıkmamışsa buna karşın vucudunuz belli başlı sinyaller veriyorsa yüksek tansi-yona işaret ediyor olabilir. Kan basıncının belli bir düzeyin üstüne çıkması yüksek tansiy-onun meydana gelmesine namacıylaiyet verir. Yüksek tansiyonun tanısının konulabilmesi adına büyük tans-iyonun 120 mmHg ve ufak tansiyo-nun 80 mmHg değerlerinden daha yüksek olması gerekir. Yüksek tansi-yonun bulguları arasında;

TANSİYON

Hızlı atan kalp atışları
Burun kanamaları
Bulanık görme
Çift görme
Nefes darlıkları
Kulak çınlaması
Kalp ağrısı
Baş ağrısı
Baş dönmesi yer alır.

Tansi-yonun yükselmesinin amacıyla tam olarak bilinmemektedir ama birtakım faktörler bu hususta etkilidir. Stres, sigara kullanımı, tuz tüketimi, yağlı yiyecekler, egzersiz yapmama ve obetize bunlardan yalnızca bir takımlarıdır. Hem de kalıtsal olarak da tan-siyon yükselmeleri yaşanabilir. Yüksek tan-siyon oluşması gibi düşük tansiyon oluşması da meydana gelebilir. Yüksek olan kan basıncı düşük olan kan basıncına göre daha tehlikelidir.

Düşük tans-iyonda belli başlı olumsuzlukları yanısıra getirir. Düşmeler konusu ile ilgili beslenmelerden tutunda sarfedilen ilaçlar bile etkili olabilir. Şiddetli enfeksiyonlar, kan kayıpları, endokrin problemleri, hamilelik, suyun az tüketilmesi aşırı sıcaklar düşmelere namacıylaiyet verebilir. Tan-siyonun dengede tutulması hedefi ile yemeklerden 2 saat öncesin 2 bardak su içilmesi gerekir. Genellikle beslenme konusu ile ilgili sindirimi basit olan gıdalerinde seçilmesi gerekmektedir. Sağlıklı yağlar ile pişirilen yemekler, protein tespit edilen gıda unsurları ve kepekli tahılların tüketilmesi son derece ideal olacaktır. Tan-siyon problemleri göze yaşanabilir. Düşüşler ve yükselmeler son derece ciddi zararlara yol açar. Göz tan-siyonları görme kayıplarına bile yol açabilmektedir.

Göz Tansiyonu Nasıl Geçer?

Göz rahatsızlıkların çapında meydana gelen en büyük sendrom baş ağrısıdır. Göz tan-siyonu olan şahıslarda sendrom olarak baş ağrısı görülebilir. Hastalığın ilk evrelerinde her şey normal görülse de hastalık geliştikçe sık sık baş ağrısına sebep olur. Oluşan baş ağrıları göz tan-siyonu baş ağrısından ötürü kişide hayat niteliğini gitgide düşürür. Göz tan-siyonu rahatsızlığı çok sendrom göstermediği amacıyla anlaşılması biraz zordur.

Soğuk programı ile gözlerinizde ki ağrıyı azaltabilirsiniz. Fakat bu teknik geçici olarak sizi rahatlatacaktır.
Salata bünyesinde yer alan mineraller ve vitaminler ile gözlerinizde ki ağrıyı azaltmak mümkündür.
Pişmemiş patates ile gözlerde tespit edilen kaşıntı ve yanmaları azaltabilirsiniz.
Yeşil çay gözlerde ki ağrıyı ve iltihap ve kaşıntıların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
Göz tansi-yonu olan şahıslar de görmeyle ilgili problemlar de yaşanabilir. Bulanık ve parlak gören, görmede problem hayat sürdüren insanlarda göz tansiyonundan şüphelnebili fakat en büyük sendromu göz tans-iyonundan kaynaklanan baş ağrılarıdır. Göz tansiyonun oluşmasının namacıylalerinden birisi de göz amacıyladeki sıvının bitmesinden kaynaklı meydana gelen tıkanıklıktır. Göz amacıyladeki tıkanıklık göz tansiyonuna namacıyla olmaktadır. Göz tansiyonu bilhassa istisna haller hariç 35 yaş üzerinde görülür. Bazı hallerde baş ağrısının meydana getirdiği mide bulantısı ve kusmalar da göz tansi-yonunun bulguları arasındadır.

YASAKLANDINIZ!..