hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8968 % % -0.08
EURO 31,2093 % % -0.52
GRAM ALTIN 1.875,33 % % -0,49
ÇEYREK A. 3.066,17 % % -0,49
BITCOIN 1.273.925 % 5.153
SON DAKİKA
Google News

Rusya, Uzaydaki En Büyük Ortaklığını Bitiriyor!

Ukrayna’ya başlattığı işgalin ardından uzay projelerinden çıkmaya başlayan Rusya, en büyük ortaklığını iptal edeceğini açıkladı. Uzay …

Son Güncelleme :

27 Temmuz 2022 - 5:54

Rusya, Uzaydaki En Büyük Ortaklığını Bitiriyor!

Ukrayna’ya başlattığı işgalin sonrasında uzay projelerinden çıkmaya başlayan Rusya, en büyük ortaklığını da iptal edeceğini dün bu saatlerde dünya kamoyuna açıkladı. Rusya bu yaptığı açıklamaya ilaveten kendi özel istasyonunu kuracağını açıkladı.

Rusya, 2024’te ISS’ten çıkıp kendi istasyonunu yapacak

Roscosmos Şefi Yuri Borisov ve Ru-sya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki son görüşmenin detayları basına sızdırıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu dahilindeki vazifelerini 2024’e kadar bitireceğini ve sonrasında ISS’ten ayrılacağını açıkladı.

1998 senesinde hizmete açılan ISS’in kurucu ülkelerinden biri olan Ru-sya, Ukrayna’ya başlattığı işgal yüzünden Batılı ülkeleri karşısına aldı. Uzaydaki karşılıklı mutabakatların geleceği belirsiz olsa da, Batılı ülkeler ve Ru-sya arasındaki yeni ortaklıklar da kuruldu. Bu ortaklıklara örnek olarak NASA, SpaceX ve Roscosmos uzaya astronot göndermek amacıyla beraber çalıştı.

Roscosmos’a bu ayın ilk haftalarında atanan yönetici Yuri Borisov, uzayda hedefledikleri önceliklerin kendi istasyonlarını inşa etmek üzere olacağını söyledi. Son senelerde Çin’in de bu duruma benzer bir strateji izlediğini ve ISS’e rakip istasyon geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. R-usya’nın, yeni istasyon kurmaktan vazgeçip Çin’in istasyonuna katılıp katılmayacağı ise belirsiz. Çünkü uzay çalışmalarına bir süre ara vermek, pek işlerine gelmeyeceğe benziyor. Putin’le yaptığı görüşmenin sonrasında bir dizi açıklamalar yapan Borisov, “Ortaklarımıza karşı bütün yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, fakat 2024’ten sonra istasyondan ayrılma kararı aldık.” ifadelerinde bulundu.

Daha öncesinde buna benzer bir mutabakatının iptali Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geldi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus-ya ortaklığıyla 2016 senesinde başlatılan ExoMars uzay görevinin tümüyle iptal edildiği belirtildi. ESA’nın 2016’daki bilgilendirmesine göre, uzay görevine yaklaşık olarak 1,3 milyar dolarlık bütçe ayrılmıştı.

Daha fazla teknoloji haberi ve içeriği için sitemizi takipte kalın.🙂

YASAKLANDINIZ!..