hava Hafif Yağmur Geçişi
DOLAR 28,9368 % % 0.04
EURO 31,2866 % % -0.57
GRAM ALTIN 1.880,29 % % -2,28
ÇEYREK A. 3.074,28 % % -2,28
BITCOIN 1.198.087 % 4.343
SON DAKİKA
Google News

Maydanozun faydaları nelerdir?

Son Güncelleme :

02 Mayıs 2023 - 22:49

Maydanozun faydaları nelerdir?

İçeriğindeki A, C, K vitaminleri ilefolat bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, A vitamini aynı vakitte lenfosit ve beyaz kan hücreleri üstünde direkt olarak tesirli oluyor.

ÖDEM ATTIRIR

Sağlıklı bir beden, sıvıyı muhafaza ediyor. Fakat ödem gibi sıvı birikmesi neticesinde beden şişiyor. Ödem probleminiz varsa birkaç çay kaşığı maydanoz suyu bile rahatlamanızı sağlıyor. 1 bardak kaynar suya maydanoz saplarını ekleyin. Maydanoz suyu toksinlerin bedentan atılmasına yardımcı olacak.

KANSERE VE KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUR

A vitamininin öncül maddesi beta karoten ve C vitamini içeriğinden ötürü antioksidan özelliğe sahipolan maydanozserbest radikallerin oluşumunu engelliyor. Maydanoz aynı vakitte kalp sağlığı ve kansere karşı da koruyucu tesir gösteriyor. Folik asit içeriği yardımıyla kalp arkadaşı olarak nitelendiriliyor, zira kalp krizi tehlikesini artıran homosisteinmiktarının azalmasında yardımcı oluyor. Diüretik tesiri yardımıyla tansiyon düşürücü tesiri bulunuyor. Glutatyontransferaz enzimini aktive ederek, oksitlenmiş moleküllerle savaşarak kansere karşı koruyucu fonksiyon üstleniyor. Hem de içerindeki K vitamini ve demir bakımından varlıklı olan maydanoz, bedentan toksinlerin atılması sağlıyor ve kanı temizliyor. Karaciğeri zehirli maddelerden temizlemek amacıyla de yardımcı oluyor.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Araştırmalara göre, maydanozun diyabeti olan hastalarda kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı bulunduğu kanıtlandı. Fakat incelemeler sürüyor.

İDRAR SÖKTÜRÜR

Maydanozun içeriğindeki flavonglikozidinden ötürü idrar söktürücü tesiri bulunuyor. Bu sayede maydanoz, böbrek taşı, safra kesesi ve enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı oluyor.

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR

Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu vazife görüyor. Ağız kokusunun giderilmesinde de tesirli oluyor.

MİDE BULANTISINA İYİ GELİR

Maydanoz ciddi bir hastalığın sebebi olmadığı takdirde mide bulantısına iyi geliyor.Yaprakları ve sapı antiseptik olan maydanozun gaz giderici tesiri de mevcut.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Maydanoz içeriğindeki beta karotenyardımıyla ileri yaştaki şahıslarda retina sağlığını koruyor. A vitaminin iyi kaynağı olan maydanoz göz sağlığını koruyucu tesir gösteriyor.

ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİK TAŞIR

Klorofil sahibi olan maydanoz antibakteriyel özelliğe de sahip. Bu sayede ağız kokusunun önlenmesinde yardımcı besindir.

Her sabah bir tutam maydanoz tüketerek, bedenin günlük gereksinimi olan vitamin ve minerallerin büyük oranda karşılanabileceğini dile getiren Diyetisyen Tutku Tüzün ise maydanozun en mühim 5 faydasını şu şekilde sıraladı.

Bir tutam maydanoz günlük C vitamini gereksiniminin üçte birini karşılayarak bağışıklık sistemine büyük destek sağlar. Hem de maydanoz bağışıklık sistemine fayda gerçekleştiren başka bir vitamin olan A vitamininden de son derece varlıklıdir.

ANTİ-KANSEROJENDİR

Maydanozun poliasetilen, coumarin, flavonoid, monuterpen gibi biyolojik aktif bileşenlere ek olarak Beta karoten ve C vitamini de içermesi kanserden korunmaya yardımcı olur. Glutathione-S- transferaz enziminin aktivitesini yükselterek zararlı kimyasal maddeleri zarar vermeyen duruma dönüştürür.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Homosistein kanda tespit edilen bir aminoasittir. Bu aminoasidin yüksek olması beden kan damarlarını tehdit ederek kalp hastalıklarına namacıyla olur. Maydanozda tespit edilen B9 vitamini çok homosisteini zarar vermeyen molekül durumuna dönüştürmeye yardımcı olur. Maydanoz derli toplu tüketildiğinde kalp krizi, inme ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların tehlikesini azaltır.

GENÇLEŞTİRİR VE CİLDİ TAZELER

Maydanozun gençleştirmede, cilt tazeliğinin, güzelliğinin korunmasında büyük tesiri vardır. Bu özelliği bilhassa karaciğer metabolizması üstündeki olumlu tesirinden ve bedentaki zararlı kimyasal maddeleri uzaklaştırmasından kaynaklanır. Sağlıksız çalışan karaciğer metabolizması, cildin yavaş yavaş tazeliğini, güzelliğini ve canlılığını yitirmesine ve bireyin yorgun görünmesine, başka organlarının olumsuz tesirlenmesine namacıyla olur. Maydanoz, bedeni turist kimyasallardan arındırır. Böylece karaciğerin sıhhatli çalışmasında tesirn rol oynayarak bireyin daha genç, daha sıhhatli, dinç ve zinde olmasını sağlar.

KANSIZLIĞI ÖNLER

Maydanoz içerdiği yüksek demir, folik asit ve C vitamini yardımıyla kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Yüksek klorofil miktarı da kanı çoğaltarak kansızlığa engel olur.

Maydanoz, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerden de son derece varlıklıdir. Bunun yanısıra sodyumu az içerir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum tansiyonun düzenlenmesinde yardımcıdır.

Maydanozdan yeteri kadar faydalanabilmek amacıyla çiğ olarak tüketmek gerekir. Kurutulmuş maydanozda mineral kayıbı çok çok olmazken, A ve C vitamininin fazlası kaybolur. Düzenli kullanımı sağlayabilmek adına her sabah kahvaltınıza bir tutam (10-15 dal) maydanoz eklemek bu bitkinin faydalarından tam manasıyla faydalanmanızı sağlar.

HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE MAYDANOZ SUYU TÜKETİLİR Mİ?

10 sap maydanoz C vitamini gereksiniminin yarısını karşılıyor. 60 mililitre çok maydanoz suyu içmemeye ilgi edin. Hamilelik ve emzirme döneminde maydanozun aşırı kullanımınden kaçının. Fazla tüketim, hamilelik döneminde kasılmaları artıracağı gibi riskli olabiliyor. Emzirme döneminde de diüretik tesiri sebebiyle süt salgısının azalmasına yol açabiliyor. Ciltte döküntüye ve cildin güneşe ekstra titiz duruma gelmesine yol açabiliyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, ilgili olun. Çünkü içeriğindeki K vitamini ile ilaç tesirleşiyor. Kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini birtakım ilaçların tesirini azaltıyor. Kan basıncını yükseltebildiği amacıyla hipertansiyon hastası iseniz maydanoz kullanımını sınırlandırmanız mühim.

YASAKLANDINIZ!..