hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8917 % % -0.11
EURO 31,2352 % % -0.44
GRAM ALTIN 1.876,33 % % -0,44
ÇEYREK A. 3.067,79 % % -0,44
BITCOIN 1.261.697 % 4.088
SON DAKİKA
Google News

Mars’ta gizemli bir cisim bulundu! Bakın ne çıktı

NASA’nın Perseverance gezgini Mars’ta gezinmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemden bu yana birçok ilginç fotoğraf yakalayan ve sosyal medyada …

Son Güncelleme :

22 Temmuz 2022 - 22:05

Mars’ta gizemli bir cisim bulundu! Bakın ne çıktı

NASA’nın Perseverance gezgini Mars’ta gezinmeye devam ediyor. Geçtiğimiz dönemden bu yana çoğu enteresan fotoğraf yakalayan ve sosyal medyada gündem olmayı başaran Perseverance, Mars’ta acayip çöpler bulmaya devam ediyor.

NASA gezgini Perseverance, Mars’ta dolanmış kordon buldu

18 Şubat 2021 tarihinde Kızıl Gezegen’e inmeyi başaran ve yanısıra birtakım iniş takımı da götüren Perseverance, Jezero Krateri’nde gezinmeye devam ediyor. Şuana kadar aşağı yukarı 12 km’lik yol alan gezgin, son olarak enteresan şekilde dolanmış kordona rastladı.

NASA bu kordonla alakalı ayrıntılı bilgi vermese de, Perseverance’ın iniş takımına ait bulunduğu belirtildi. İndiği bölgenin gizemlerini çözmeye çalışan gezgin, kendinden birtakım parçaları yakalamayı da ihmal etmiyor. Fakat anılan görsel, sosyal medyada gündem konusu olmuş gibi duruyor.

Haziran ayında Mars gezgini, birtakım kayaların arasına sıkışmış çöplerin fotoğrafını çekti. Birkaç hafta evvelce yayınlanan “Mars kapısı” ise gerektiğince merak uyandırdı. Şimdi ise 2021 senesinde Kızıl Gezegen’e inerken bıraktığı atıkları toplamaya başladı.

Ayrıca bir vakit evvelce “Mars yüzeyindeki ayrıntı çukur mu tepe mi” tartışması meydana çıktı. NASA doğrulusunda paylaşılan Mars fotoğrafları çukur ve kraterlere ait. Zaten alttaki görselde de kraterin yakınlaştırılmış durumu bulunuyor.

Buna ek olarak Mars’ın toprak ve kaya yapısı Dünya’dan değişik bulunduğu amacıyla yeryüzü şekilleri de alışageldiğimizin dışında. Mesela yukarıdaki fotoğrafta solda yer alan görüntü gerçekte bir tepe. Ancak içersindeki çukurun içersinde bir tepe daha var.

YASAKLANDINIZ!..