hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8968 % % -0.08
EURO 31,2093 % % -0.52
GRAM ALTIN 1.875,33 % % -0,49
ÇEYREK A. 3.066,17 % % -0,49
BITCOIN 1.273.925 % 5.153
SON DAKİKA
Google News

KREDİ KARTI LİMİTİNİ BANKALAR NEDEN OTOMATİK YÜKSELTİR?

Son Güncelleme :

26 Şubat 2023 - 18:31

KREDİ KARTI LİMİTİNİ BANKALAR NEDEN OTOMATİK YÜKSELTİR?

Kredi Kartı Limitini Bankalar Neden Yükselitiyor?

New York Federal Rezerv Bankası doğrulusunda Perşembe günü yayınlanan bilgilere göre, Amerikalılar geride bıraktığımız senenin sonucunda borçlarını artırmaya devam ettiler ve kredi kartı bakiyelerini rekor oranlarda artırdılar.

Fed’in Hanehalkı Borcu ve Kredisine dair son Üç Aylık Raporuna göre, toplam ABD hane halkı borcu dördüncü çeyrekte 16,9 trilyon dolar, önceki üç aylık devreye göre 394 milyar dolar ya da %2,4 artışla rekor kırdı. Aslanın borçtaki payı ipoteklere atfedilebilirken, rapor yalnızca kredi kartı bakiyelerinin rekor seviyelerde şişmediğini, aynı vakitte gecikmelerin de arttığını gösterdi.

Benzin fiyatları 13 Şubat 2023 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya’da 76 benzin istasyonunda sergileniyor.
Enflasyon Ocak Ayı ayında hala sıcaktı, fakat birtakım fiyatlar soğuyor
New York Fed’in 1999 senesine dayanan bilgilerine göre, kredi kartı bakiyeleri bu çeyrekte aşağı yukarı %6,6 artarak rekor en yüksek üç aylık büyüme olan 986 milyar dolara yükseldi. Yıldan seneye kredi kartı bakiyeleri %15,2 arttı.

kredi kartı

Enflasyon Neden Yükseliyor?

Federal Rezerv, yüksek enflasyonla mücadele hedefiyle son 11 ayda kapsamlı faiz artırımları yaptı. New York Fed raporuna göre, çoğalan faiz oranları konut sektörünü olumsuz etkiledi: Geçen senenin dördüncü çeyreğinde ipotek menşeleri 2019 seviyelerine geriledi.

Tarihsel olarak kuvvetli bir işgücü pazarı, tüketicilerin harcamalarını korumaya yardımcı oldu; Ancak, bunu tarihsel olarak yüksek enflasyon ve çoğalan faiz oranlarının bulunduğu bir ortamda yapıyorlar.

Bankrate’in kıdemli sanayi analisti Ted Rossman yaptığı açıklamada,” Kredi kartı borçluları amacıyla üçlü problem ” dedi. “Bakiyeler yükseldi, oranlar yükseldi ve daha çok insan kredi kartı borcu taşıyor.”

Ve bu yüksek enflasyonist ve faiz seviyesi ortamında, Amerikalılar ödeme yükümlülüklerini yerine getirmekte daha çok problem yaşıyorlar:Mevcut borcun gecikmiş duruma gelme payı nerdeyse bütün borç türlerinde arttı, kredi kartları ve otomobil kredileri sırayla 0,6 ve 0,4 puanlık gecikme şeffaflık oranları gösterdi.

kredi kartı

FED Faizi Neden Yükseltiyor?

New York Fed incelemecilerina göre, 2022’nin sonucunda kredi kartında 18,3 milyon borçlu geride kaldı. Bu, 2019’un sonucunda 15,8 milyona karşılık geliyor.

New York Fed incelemecileri, bilhassa 20’li ve 30’lu yaşlarındaki genç borçluların kredi kartı ve oto kredisi ödemeleriyle mücadele ettiğini söyledi.

Toplam suçluluk seviyeleri pandemi evveli görülenlerin altında kalırken-ödenmemiş borcun %2,5’i Aralık ayı itibariyle bir oran suç aşamasındayken, 2019 sonucunda %4,7’ye karşılık — kuvvetli bir işgücü pazarı ortamına karşın suç oranlarının yükseliyor olması kaygı verici, New York Fed incelemecileri söyledi.

New York Fed’in ekonomik inceleme danışmanı Wilbert van der Klaauw,” Tarihsel olarak düşük işsizlik, tüketicilerin mali temellerini genel olarak kuvvetli tutsa da, inatla yüksek fiyatlar ve çoğalan faiz oranları, birtakım borçluların borçlarını geri ödeme becerilerini test ediyor olabilir ” dedi.bir açıklamada.

YASAKLANDINIZ!..