hava 12° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 548.200 % 1.825
SON DAKİKA
Google News

Kişisel Gelişim

Son Güncelleme :

17 Temmuz 2022 - 19:39

Kişisel Gelişim

Her birey ayrı bir dünyadır. Gelişimleri, psikolojileri, tercihleri, fiziksel büyüme hızları farklı farklıdır. Aynı uyarıcılar karşısında farklı tepki ve düşünceler geliştiren canlıdır. İşte bu yüzden bireylerin  standart kişisel gelişim çözümü ve herkes için geçerli mucizevi bir formül yoktur. Ancak kişisel gelişim için evrensel aşamalar vardır.

Kişisel Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Örneğin kişisel gelişim için öncelik kendini bilmektir. Bu evrensel bir aşamadır. Ancak kendini bilmek için uygulanan çözüm yolları farklı farklıdır. Kişi güçlü ve zayıf yönlerini bulmak için denemelerde bulunmalıdır. Öğrencinin, gencin bu noktada kendini bilmesi okulda geliştirdiği projelerle, aktivitelerle ilgilidir. Öğrenci bunlarla kendini keşfeder ve tanır. Bu yüzden seçilen okul önemlidir. İnsan ancak deneyimlerle kendini tanır. BU her yaş için geçerlidir. Projeler geliştirmemiş, sosyal aktivitelere katılmamış bir öğrenci ne istediğini ve niçin istediğini bilemez. Çünkü kendini tanımıyordur. Benlik bilgisi yoktur. Kişisel gelişim çalışmaları bu noktada çok önemlidir.

Kişisel gelişim için diğer nokta öğrencinin kendini diğerleriyle karşılaştırmasıdır. Ancak bu karşılaştırma kıskançlık ve özenmek, gıpta etmek odaklı olmamalıdır. Kişisel gelişim için karşılaştırma ders alma ve öğrencinin kendini geliştirmesi içindir. Karşılaştırma okunan bir biyografi kitabından olduğu gibi arkadaştan da olabilir. Ancak böylece öğrenci kendi eksikliklerini bulup giderme yoluna girebilir.

Kişisel gelişim için yukarıda yazılanların hepsini fark etmek değil aynı zamanda bu yolda değişmek de önemlidir. Değişimin olmadığı yerde gelişim de olmaz. Öğrenci bunu fark edip gelişime hazır olmalıdır. Bu yolda öğrenci artık yavaş yavaş ne istediğini ve kim olduğunu anlamaya başlar. Hoşlanmadık cevaplar olabilir. Eğer öğrenci bu şekilde yani kabullenerek değişim aşamasını kolay atlatır. Artık öğrenci planlama aşamasına gelmiştir. Çünkü hedeflerini biliyordur artık. Planlamasını da bu yolda yapar. Planlamanın sonucu başarı analizini yapabilir.

Kolayı herkes yapar. Ancak kişisel gelişim öğrenciye zor olanı ve yapabileceklerini gösterir. Zor olandan korkan öğrenci başarıya ulaşamaz. Kuantum Çözüm uzman personeliyle bu zoru atlatmayı öğretir. Böylece başarısızlık korkusunu yenen öğrenci sabırlı olmayı da öğrenir. Kişisel gelişim çalışması zaman isteyen inatçılık isteyen bir çalışmadır. Başarının anahtarı da budur zaten. Daha fazla eğitim içerikli makale için sitemizi takipte kalabilirsiniz.