hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8917 % % -0.11
EURO 31,2352 % % -0.44
GRAM ALTIN 1.876,33 % % -0,44
ÇEYREK A. 3.067,79 % % -0,44
BITCOIN 1.261.697 % 4.088
SON DAKİKA
Google News

İSTANBUL’DA ASKERİ ALANLARA LÜKS KONUT

Son Güncelleme :

02 Mayıs 2023 - 22:36

İSTANBUL’DA ASKERİ ALANLARA LÜKS KONUT

İstanbul’da 2009 senesinden bugüne dek 15 bin 304 hektarlık askeri kısmın yüzde 21’inin bu statüsü kaldırıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce askeri alan statüsü kaldırılan arazilerin yüzde 10,4’ünün mevzut, yüzde 6,4’ünün ticaret-mevzut-turizm, yüzde 1’inin de endüstri olarak planlandığını açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın geçen zamanlarda İstanbul Başakşehir’de 12.5 milyon metrekarelik askeri kısmı “rezerv yapı” kısmı ilan ederek imara açmasının ardındannda İstanbul’daki askeri alanların akıbeti yine gündeme geldi.
Şehir plancısı olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, “İstanbul’da askeri alanlara ne oldu?” sorusunun cevabını sosyal medya hesabından numuneleri ile beraber verdi. Gökce, 2016 senesinde hükümetin askeri alanları şehir dışına çıkartma kararı aldığını ve bu alanların yeşil alan olarak kullanılacağının açıklandığını hatırlattı.

Gökce, 2009’da onaylanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda da askeri alanların tasfiye edilmesi durumunda bu alanların ilk olarak eksik olan eğitim, sağlık, yeşil alan gibi sosyal ve teknik alt yapı alanları olarak kullanılması gerektiği tarafında karar alındığını aktardı.

“ASKERİ ALANLARDA LÜKS KONUT ÜRETİLDİ”

Gökce, askeri alanların lüks mevzut üretmek amacıyla değil eksik olan sosyal ve teknik altyapıyı kurmak amacıyla kullanılmasının öngörülmesine karşın sürecin bu tür işlemediğini anlattı. Gökce “Mesela Ayazağa’daki Jandarma Genel Komutanlığı’na ait yer, Maslak 1453 projesine dönüştü” diyerek 2016 senesinden sonra da askeri alanların lüks mevzut üretimi amacıyla kullanılmasına devam edildiğini açıkladı ve 3 numune verdi. Gökce numuneleri şu şekilde sıraladı:
* “Çekmeköy İlçesi’ndeki 3’üncü Kolordu Komutanlığı’na ait Çekmeköy Kışlası’nın olduğu arazi yapılaşmaya açıldı. Ormanköy ve Çınarköy projesi inşaatına başlandı. Beşiktaş’ta tespit edilen Jandarma Dikimevi arazi 2018 senesinde mevzut imarına açıldı, 5 kat sınırı getirildi. Bakanlık satışı ardından kat sınırı değiştirildi ve 8 kata çıkartıldı.

* Şimdi burada lüks rezidans projesi var. Yine Beşiktaş’ta 6 askeri lojman TOKİ’ye devredildi. Bu alan 13 Ocak Ayı 2021’de ‘rezerv yapı kısmı’ olarak ilan edildi. 1 Şubat’ta bu sefer ticaret+turizm+mevzut kısmı olarak plana işlendi. Buraya AVM, otel, rezidans yapılması olası duruma getirildi.”

“KAMU YARARI İÇİN DEĞİL RANT İÇİN KULLANILDI”

Gökce, Cumhurbaşkanı’nın da, devresinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de günümüz bakan Murat Kurum’un da askeri alanların yeşil alan olarak kullanılacağı, ranta açılmayacağı tarafında açıklamaları olduğunu hatırlattı.

2009 senesinde onaylanan etraf düzeni planından bugüne dek, 15 bin 304 hektar olan askeri kısmın yüzde 21’inin bu statüsünün kaldırıldığına ilgi çeken Gökce “Askeri alandan çıkan yerlerin; yüzde 10,4’ü mevzut, yüzde 6,4’ü ticaret-mevzut-turizm, yüzde 1’i ise endüstri olarak planlanmıştır. 18 projenin 8’inde lüks mevzut projeleri yaşama geçirilmiştir. Adres bilgilerinde ise imal edilen mevzutların yüzde 40,5’i boş gözükmektedir” bilgilerini paylaştı. Gökce “Yani bu alanlar kamu yararına değil rant transferi amacıyla kullanılmıştır” dedi.

“ACİL BARINMA İHTİYACI İÇİN KULLANILMALI”

Gökce son olarak bakanlık doğrulusunda mevzut imarına açılan Başakşehir’deki 12,4 milyon metrekarelik Şehit Piyade Uzman Çavuş Ahmet Öztürk Kışlası arazisiyle alakalı de şunları kaydetti:

* “Bu alan; İstanbul’da riskli alanlarda ve riskli binalarda yaşam sürdüren binlerce vatandaşımızın acil barınma gereksinimi amacıyla değerlendirilmeli. Rezerv yapı kısmı imar şartı hedefi kapsamında uygulanmalı. Sosyal yardımlı mevzutlar ile sosyal kiralık mevzutların üretimine mevzu olmalı.

* Geniş bir bölge parkı ve şehir ormanı yapılarak yurttaşların huzur ve mutluluğu amacıyla tüketimi sağlanmalı. Riskli binada yaşam sürdüren kiracı ve mülk sahiplerinin mevzutları yenilene kadar 24 aya varan süre ile burada yapılacak mevzutlara taşınması sağlanmalı.

* 16 milyon İstanbullu ve bütün halkımıza ait olan, yapı stoğumuzun güçlendirilmesi, halkın yeşil alanlara kavuşması amacıyla kullanılabilecek alanların bir kez daha ranta kurban edilmemesini umuyor, sürecin takipçisi olacağımızı bilginize sunuyorum.”

YASAKLANDINIZ!..