hava Hafif Yağmur Geçişi
DOLAR 28,9368 % % 0.04
EURO 31,2866 % % -0.57
GRAM ALTIN 1.880,29 % % -2,28
ÇEYREK A. 3.074,28 % % -2,28
BITCOIN 1.198.087 % 4.343
SON DAKİKA
Google News

EMEKLİLER İMZA KAMPANYASINI BAŞLATTI

Son Güncelleme :

08 Nisan 2023 - 19:17

EMEKLİLER İMZA KAMPANYASINI BAŞLATTI

Bütün Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesine üye emekliler, gerçekleştirdikleri basın açıklamasının sonrasında imza kampanyası başlattı. İşte emeklilerin talepleri…

Bütün Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi, emek-lilerin hakları ve depremzedelerin borçlarının silinmesine yönelik imza kampanyası başlattı.

Eskişehir Köprübaşı’nda açılan stantta imza kampanyası başlamadan evvelce basın açıklaması yapan Bütün Emek-lilerin Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Nalan Karagöz, şunları söyledi:

*Ülkemizde son vakitlerde yaşanan ekonomik krizden en çok emek-liler olumsuz etkilenmiş ve alım güçleri çok büyük oranda düşmüştür.

*On bir ilimizde yaşanan ve hepimizi acılara boğan deprem, hayat koşullarımızı daha da zorlaştırdı. Temel gereksinim maddelerini bile almakta çok zorlanıyoruz. Günden güne daha da zor hayat koşullarına itiliyoruz.

*Günlük fiyat artışları bizler amacıyla dayanılmaz ve taşınmaz duruma geldi. Problemleri çözümlendiği iddia edilen EYT’lilerin aldıkları maaş insanca hayat koşullarını sağlamıyor. Bunlarla beraber depremzedelerin problemlerinin çok acilen çözümlenmesi gerekmektedir.

“EMEKLİLERİ SEFALETE MAHKUM ETMEK İSTİYORLAR”

*En son istatistik bilgilerine göre açlık sınırı 10 bin lirayı ve fakirlik sınırı ise 30 bin lirayı geçti. 8 bin 500 lira olan asgari ücrette açlık sınırının altında kaldı. Gerçek hayatdaki enflasyon yüzde 100’leri aşmış durumda.

*16 milyon emekli-nin yüzde 87’si aylık 7 bin 500 lira maaş almaktadır. Bu maaşla insanca hayatını sürdürmesi olası mü? AKP’nin saray iktidarı bu gerçek hali görmezlikten geliyor.

*Sadece bizler amacıyla değil, bütün maaşlı çalışanlar amacıyla insanca yaşanacak adaletli gelir dağılımı istiyoruz. Öncelik ile asgari ücret hemen açlık sınırının üstünde 15 bin liraya çıkarılmalıdır. Sonrasında fakirlik sınırı olan 30 bin liranın üstüne çıkarılması amacıyla meşru planlama yapılmalıdır. Bütün Emek-lilerin Sendikası olarak, örgütlü ve kararlı mücadelemizle bunu sağlayacağız.

“HESAP SORACAĞIZ”

*On altı milyon emek-li eşlerimiz ve çocuklarımızla beraber seçim sandıklarında AKP’nin saray iktidarından hesap soracağız. Kemal Kılıçdaroğlu, bayram ikramiyelimizi 8 bin 500 lira olan asgari ücret oranına çıkararak adaletli gelir dağılımını sağlamaktan yana olduğunu gösterdi.

*Vereceğimiz oylarımızla; demokratik bir Türkiye ve sendikal taleplerimizi gören cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile milletvekillerini destekleyeceğiz. Tabi ki, tek başına bunu yeterli bulmuyoruz.

*Onun amacıyla bütün evvelcelikli taleplerimizin bilinmesini sahibi olan imza kampanyası düzenliyoruz.

EMEKLİLER NE İSTİYOR?

* TBMM’den insanca yaşayabilmek amacıyla maaşlarımıza ek zam yapılarak en düşük emekli aylığının açlık sınırı üstünde 15 bin liraya çıkarılmasını.

*Sağlık ve ilaç gereksinimlarımızın katkı payı kesilmeden karşılanması.

*Emeklilerin sendikal haklarının meşru emniyet altına alınması.

*İntibak yasasının hemen çıkarılmasını, depremzedelerin bütün borçlarının silinmesi.

*Bütün depremzedelerin konutlarının devlet doğrulusunda bedava olarak yapılması..

*Depremzedeler konutlarına yerleşinceye kadar kiralarının devlet doğrulusunda ödenmesi.

YASAKLANDINIZ!..