hava Hafif Yağmur Geçişi
DOLAR 28,9368 % % 0.04
EURO 31,2866 % % -0.57
GRAM ALTIN 1.880,29 % % -2,28
ÇEYREK A. 3.074,28 % % -2,28
BITCOIN 1.198.087 % 4.343
SON DAKİKA
Google News

EKREM İMAMOĞLU : ”İSRAF DÜZENİNE SON VERECEĞİZ”

Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 18:33

EKREM İMAMOĞLU : ”İSRAF DÜZENİNE SON VERECEĞİZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2022 senesi İBB etkinlik raporunu meclise sundu. İmamoğlu, İstanbul’da gerçekleştirdikleri gibi Türkiye’de de israf düzenine son vereceklerini vurgulayarak “14 Mayıs Türkiye amacıyla büyük bir dönüm noktası olacak. Kamu yönetimi israftan, gösterişten ve şatafattan tümüyle uzak olacak. Adamına göre suç, adamına göre hak, adamına göre makama son vereceğiz. Vatandaşların yerli ve milli olan ve olmayan diye ayrılmasına son vereceğiz” dedi.

İBB Meclisi’nin nisan ayı oturumlarının Saraçhane’de yapılan son oturumunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2022 senesi etkinlik raporumu meclise sundu. 2022 senesinın projeler ve açılışlar senesi olarak geçtiğini söyleyerek “İstanbul’un yakın tarihi öyle büyük ihmallerle dolu ki vakit kaybetmeye hakkımız yok. Ortak aklın ve halkın çıkarlarının yol göstericiliğinde çalışan, çok liyakatli bir kadromuz var. Hiçbir pis elin değmediği, tertemiz, bereketli bir bütçemiz var” dedi.

“BAŞARISIZ OLMAMIZI İSTEYENLERE RAĞMEN BAŞARIYORUZ”

“Başardık ve başarıyoruz” diyen İmamoğlu “Başarısız olmamızı isteyen, bu yolda çaba sarf edenlere karşın başarıyoruz. 4 sene evvelce bu vazifeye talip olduğumda, İstanbul’a bir değişim vaat etmiştim. İstanbul, değişmeyi başardı. Değişim kök saldı” diye konuştu.

İSTANBUL’UN “YENİ NORMALLERİNİ” SIRALADI

İstanbul’da yaşamanın bundan sonra yeni normalleri olduğuna ilgi çeken Ekrem İmamoğlu şu şekilde devam etti:

Ekrem İmamoğlu: Eskiden İstanbul’da dere yataklarında yapılaşma normal kabul edilirdi. Şimdi, dere yataklarının Hayat Vadileri durumuna getirilip, devasa yeşil alanlara dönüştürülmesi normal oldu. Eskiden, İstanbul’da su baskınları, seller, taşkınlar normaldi. Artık bu görüntülerin yaşanmaması, yağmur suyu ve atık su kanallarının ayrılması, derelerin ıslah edilmesi, altyapının sıksık iyileştirilmesi normal. Eskiden, imara açma hevesiyle, şehir ormanlarının vatandaşa kapatılması normaldi. Şimdi milyonlarca metrekare şehir ormanının vatandaşın tüketimine açılması normal.

* Eskiden, Büyükşehir Belediyesi’nin kreşlerinin, öğrenci yurtlarının, şehir lokantalarının olmaması normaldi. Eskiden, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelerin toplu taşımada ücret ödemesi normaldi. Hatta ‘kimin parasını kime veriyorsun’ diye suçlanmıştım. Şimdi, ödememesi normal. Çünkü biz milletin parasını bu şehrin annelerine veriyoruz. Eskiden, senede ortalama 3-4 kilometreden metro gerçekleştirmek normaldi. Bugün senede ortalama en az 13 kilometre metroyu hizmete açmak normal. Vatandaş bu kadim şehirte asıl iradenin kendisinde olduğunu anladı. İstanbullular bundan sonra daha azına razı olmayacak. İsrafa, ihmale ve partizanlığa geçit vermeyecek.

DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Ekrem İmamoğlu, sunumunda 6 Şubat depremlerinin sonrasında afet bölgesine gerçekleştirdikleri yardım çalışmaları ile alakalı bilgi verdi. Bölge yine ayağa kalkana kadar İBB’nin çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti. İstanbul’u depreme hazırlamak amacıyla 2022 senesinde oluşturulanları izah eden İmamoğlu şu şekilde konuştu:

* 2022 süresince İstanbul’un depreme hazırlanmasında mühim aşamalar kaydettik. 39 ilçede süratli tarama yöntemiyle yaptığımız araştırmalarda toplam 11 bin 786 binayı ziyaret ettik. İzin verdiği 3 bin 143’ünde araştırma yaptık. Depremlerden sonra belediyemize kısa sürede yüzbinlerce müracaat geldi. İBB olarak bu müracaatlarla alakalı yoğun şekilde çalışıyoruz. Kentsel dönüşümü özendirmek amacıyla hem malik hem de kiracılara kira yardımını 4.500 liraya çıkarttık.

Ekrem İmamoğlu : Sultangazi, Eyüpsultan, Büyükçekmece, Kağıthane ve Beykoz, Şişli ve Kadıköy’de 5 bine yakın bağımsız birimin şehirsel dönüşüm projelerini tamamlayıp, program adımına getirdik. Unkapanı Köprülü Kavşağı’nı yine inşa ederek deprem ve su baskını risklerine karşı güçlendirdik. Afet hemen lojistik hizmetlerinin devalılığını sağlamak amacıyla çok mühim olan Habibler Mahallesi’ndeki Ambarımızı hizmete açtık. İstanbul Yenileniyor projemizle 39 ilçemizden 490 bin bağımsız birime deva üretiyoruz. Engelleme ve aşırı maliyet artışlarıyla boğuştuğumuz bu dönemde 37 değişik projede 16 bin 500 bağımsız birimin inşaatını tamamlıyoruz.

“HÜKÜMETE ONLARCA KEZ ÇAĞRI YAPTIM: MARMARA DEPREM KONSEYİNİ KURALIM”

Ekrem İmamoğlu : İşbaşına geldiğimiz ilk günden beri hükümete onlarca kez davette bulunduğunu anımsatan İmamoğlu “Dedim ki, mümkün İstanbul ve Marmara depremine hazırlık süreci bir milli meseledir; merkezi idareden yerel idareye, iş dünyasından finans dünyasına, akademiden sivil topluma kadar büyük seferberlik gerektirir; gelin hesapsız kitapsız beraber çalışalım dedim. Bugün bir kez daha yine etmek istiyorum; gelin Marmara Deprem Konseyi’ni kuralım. Ortak akılla bir yol haritası hazırlayalım. Gelin İstanbul’a ve Marmara’ya özel bir yasa çıkaralım. İmar aflarını hayatımızdan çıkaralım. Gelin imar planlarında ‘toplanma kısmı ve şehir içi park kısmı, sıhhat kısmı, eğitim kısmı, itfaiye kısmı’ olarak belirtildiği durumda üstünde bina tespit edilen yerler amacıyla Acil Kamulaştırma Programı’nı yaşama geçirelim. İmar düzenlemeleriyle alakalı 25 yasa, 11 yönetmeliği ve 19 değişik kuruma dağıtılmış yetkiyi gözden geçirip, stratejik bakış açısıyla, kolay ve süratli uygulanabilir mevzuata geçelim. Gelin İstanbul İmar Yönetmeliği’ni beraber yenileyelim” dedi.

YASAKLANDINIZ!..