hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,9092 % % -0.09
EURO 31,1937 % % -0.59
GRAM ALTIN 1.875,09 % % -0,50
ÇEYREK A. 3.065,77 % % -0,50
BITCOIN 1.271.179 % 4.464
SON DAKİKA
Google News

DRONE NEDİR ? NASIL KULLANILIR?

Son Güncelleme :

25 Şubat 2023 - 22:03

DRONE NEDİR ? NASIL KULLANILIR?

Dron Nedir? Ne İçin Kullanır? Nasıl Kullanılır?

Bir vakitdir hayatımızda olan ve çoğumuz amacıyla yeni kuşak havalı bir oyuncak olan dro-ne‘lar, ilerlemiş teknolojileri toplum amacıyla daha erişilebilir kılarak giderek daha da tanınmış duruma geliyor. Bugünlerde teknoloji mağazalarında, elektronik ürün satıcılarında ve genel olarak webde daha ulaşılabilir bir biçimde bulunabilen drone’lar, 4K nitelikte kameralar başta olmak üzere çok daha ilerlemiş donanım ve yazılımlarıyla da ilgi çekmeyi başarıyor. Peki bizler dro-ne’lar ile ilgili ne kadar biliyoruz? Dro-ne nedir, ne işe fayda ve nasıl bir teknolojiyle kullanılır? Eğer siz de giderek daha da vakitgelen duruma gelen drone teknolojisi ile ilgili daha çok bilgi alabilmek ve bir drone satın almadan evvelce A’dan Z’ye kadar bu geleceğin cihazını incelemek istiyorsanız Hopi ile doğru yerdesiniz.

drone

Drone Nedir?

Dro-ne terimini gerçekte ilk olarak askeri kullanım kapsamında duyduk; ilk çıktıklarında dr-one’lar tüketimi aşırı derecede pahalı teknolojiler olmakla beraber her bireyin tüketimine açık cihazlar değildi ve erişilmesi son derece güçtü. İHA, artık insansız hava aracı olarak da tanınan dro-ne ne demek diye baktığımızda gerçekte bu cihazın aniden çok kategoride yer alabileceğini söylememiz olası oluyor. Bu kategorilerden bir tanesi, rastgele bir insan müdadurumasi gerektirmeden, kendi başına uçabilen tamamıyla otonom cihazları ifade ediyor. Bir diğer kategori ise halk olarak bizim daha aşina bulunduğumuz dr-one modelleri; artık teknik olarak gene kendi başına uçabilen fakat bir pilot doğrulusunda yönetilen, uzaktan kumandalı ve zeminden yönetimli cihazlar olarak da kategorize edilebilir. Her iki kategoride de değişik teknolojiler kullanılmakla beraber aktif kullanım söz hususu bulunduğunda değişik nedenler döneme girer. İHA olarak tarifleyebileceğimiz dr-one’lar daha çok askeri ya da kamusal nedenle kullanılırken pilot denetimli ve uzaktan kumandalı bir drone oyuncak kategorisinde dahi sayılabilir ve insanların eğlence ya da ilerlemiş teknolojileri deneyimlemek hedefiyle temin ettiği cihazlar olarak bilinir.

Drone’lar Ne İçin Kullanılır?

Havadan görsel elde etme: Bir insanoğlunun ayak basamayacağı lokasyonlarda ulaşmak ve oradan fotoğraf çekmek amacıyla kullanılabilecek en ideal araçlardan biri kuşkusuz bir dr-one’dur. Mesela bundan bir vakit evvelce Japonya Fukuşima nükleer santralinde ciddi bir nükleer kaza ile karşı karşıya geldi. Buradaki hasarı değerlendirmek ve bu hasar üzerinden bir aksiyon planı çıkartarak daha büyük bir faciaya sebebiyet vermemek amacıyla alanın fotoğraflarını çekmesi amacıyla ileri seviye bir drone kullanıldı, bu sayede insanların söz hususu alandan yayılabilecek radyoaktif etmenler ile ilişki kurması engellenmiş oldu.
Doğal hadiseleri takip etme: Dr-one’lar multi-fonksiyonel yapıları yardımıyla pek çok değişik koşulda ve alanda kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi de fırtına, deprem, yangın, sel ve aynısı tabiat felaketlerinde hem gözlemci hem de müdadurumaci bir konumda yer alabiliyor olmasıdır.
İnsani yardım: Yine aynısı tabiat hadiselerinda ya da insani yardımın gereksinim duyulabileceği acil felaket hallerinde dro-ne’lar, alana ilaç ve taşıyabileceği ağırlıkta tıbbi malzeme taşımak amacıyla son derece en ideal.
Arama kurtarma: Dr-one’ların sıksık olarak evrimleşmesi ve gelişmesi ile beraber arama kurtarma yapabilme kapasitesine sahip modeller dahi piyasadaki konumunu almaya başladı. Uluslararası seviyede nam salmış ve ödüllendirilmiş bir drone olan Gimball, uçuş esnasında denk geldiği engelleri bir bir atlatmasına yardımcı olan bir nevi kafes ile çevrili. Bu modelin aynı vakitte böceklerden esinlenen bir tasarımı olmakla beraber ısı sensörleri, GPS verileri, kameraları ve üstün bir dayanıklılığı bulunuyor; ve bütün şunlar onu arama kurtarma çalışmaları amacıyla biçilmiş kaftan kılıyor.

Drone Uçurma Kuralları

Nihai tüketici olarak dr-one nasıl uçurulur diye merak ediyorsanız, ilk olarak uluslararası olarak tariflenen ve Türkiye de dahil olmak üzere her ülkede geçerli olan dr-one uçurma kurallarına hakim olmanız gerekiyor:

Dro-ne’unuzu 120 metrenin altında uçurun.
Onu görüş bölgenizden ayırmayın.
Kısıtlanmış hava sahalarında drone uçurmayın.
Havaalanlarının yakınlarında drone uçurmayın ve mutlaka diğer uçakların yanısıra drone’unuzu çalıştırmayın.
Bir küme insan üzerinden drone geçirmeyin.
Stadyumlarda ve stadyum gibi alanlarda gerçekleşen spor etkinliklerinde dro-ne uçurmak yasak.

Drone Önerileri

Bir dro-ne satın almadan evvelce drone tavsiyesi alabilmek isterseniz, en tanınmış drone modellerinden ve markalarından faydalanabilir, özelliklerini karşılaştırabilir ve hem ihtiyacınıza hem de bütçenize ideal nihai bir seçim yapabilirsiniz. Dr-one önerisi araştırırken alçakta listelenen dr-one markalarından faydalanabilirsiniz.

DJI Ryze Tech Tello: En ünlü dro-ne markaları arasında yer alan DJI’ın en çok tercih edilen modellerinden biri, Ryze Tech Tello. Giriş civarında bir drone arayanlar ve ilk kez bir drone satın almaya planlayanlar amacıyla en ideal cinsten.

Aden E58 Fly More Combo: Söz hususu kameralı drone önerileri bulunduğu vakit bu cihazın en çok tercih edilen ve satılan cihazların başında yaklaştığını söylemek olası. Bu model de tıpkı DJI’ın modeli gibi hiçbir dro-ne deneyimi olmayanlar amacıyla biçilmiş kaftan. Oldukça hafif tasarımı, onu seyahatlerde ve günlük kullanım amacıyla en ideal kılarken akıllı telefon ile denetim edilebilir olması tüketimin çok daha eğlenceli duruma getiriyor.

DJL Mavic Mini: Yine bir DJI modeli olan bu ürün, orta seviye kullanıcılar amacıyla daha ideal. Eğer daha evvelce bir giriş seviyei dro.ne kullanıldıysanız ve bu alanda edindiğiniz tecrübenizi bir üst civara taşımak istiyorsanız, 30-40 dakika uçuş vakitıne sahip bu ilerlemiş modeli tercih edebilirsiniz.

Fimi X8 SE: 12 MP kamerası, 1 saate yakın uçuş vakitı vadeden 4.500 mAh’lık bataryası ve 4K video çekebilme potansiyeli ile bu ürün de orta seviye dro.ne tüketimi arayışında olan teknolojiseverler amacıyla biçilmiş kaftan.

Autel EVO 2: Bu dr-one, giriş ve orta seviye drone modelleri önerilerimiz ile kıyasla daha profesyonel bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tam 7.100 mAh’lık bataryası 100 dakikayı aşkın bir uçuş performansı sunarken cihazın 48 MP’lik kamerası seri çekimden uzun pozlamaya, HDR çekimden 4K video kalitesine kadar pek çok üstünlüğü da yanısıra getiriyor. Bu ürünü kullanmadan evvelce Sivil Havacılık’tan izin almanız gerekliliğini de belirtmiş olalım.

YASAKLANDINIZ!..