hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8917 % % -0.11
EURO 31,2352 % % -0.44
GRAM ALTIN 1.876,33 % % -0,44
ÇEYREK A. 3.067,79 % % -0,44
BITCOIN 1.261.697 % 4.088
SON DAKİKA
Google News

Çin Kendi Uzay İstasyonunu Oluşturmak için Dev Bir Adım Attı!

Çin’in Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) katıılma isteğinin reddedilmiş ve uzay araştırmalarındaki iş birliğini teklifi de kabul …

Son Güncelleme :

25 Temmuz 2022 - 11:35

Çin Kendi Uzay İstasyonunu Oluşturmak için Dev Bir Adım Attı!

Çin Uzay İstasyonu‘na (ISS) katılma isteğinin reddedilmiş ve uzay araştırmalarındaki iş birliğini öneriyi de kabul görmemişti. Çin de bunun üstüne kendi uzay istasyonunu kurmak amacıyla çalışmalara başladı. Geçtiğimiz aylarda, 15 sene boyunca vazife yapacak olan uzay istasyonunun çekirdek modülünü uzaya fırlatan Çin, çalışmalarını bütün süratiyle sürdürüyor.

Çin Uzay İstasyonu Konusu ile İlgili Öneme Sahip Bir Aşamayı Daha Geride Bıraktı.

Çin, Wentian isimli ikinci modülünü pazar sabaha karşı erken saatlerde Tiangong-Çin uzay istasyonuna başarı ile fırlattı. Wentian, Çin’in Hainan kentindeki Wenchang Uzay Fırlatma Tesisinde Long March 5B uzay roketiyle TSİ 09.22’de havalandı ve aşağı yukarı 13 saat sonra 22.13’te Tiangong-Çin uzay istasyonuna yanaştı.

Wentian modülü, taykonot olarak da tanınan Çinli astronotların istasyonda geçirdikleri vakit boyunca detaylı bilimsel deneyler yapmalarını gerçekleştiren donanımları içeriyor. Modül ayrıca, mürettebat üyelerinin uzay yürüyüşleri gerçekleştirme amacıyla kullanabilecekleri diğer bir hava kilidinin yanı sıra uyumak amacıyla üç ekstra alan sağlayacak.

Haziran ayında Çin, Wentian’ın gelişine hazırlanmak amacıyla üç kişilik Shenzhou 14 mürettebatını Tiangong’a göndermişti. İstasyonun üçüncü ve de son laboratuvar modülü olan Mengtian, ekim ayının başlarında Long March 5B ile fırlatılacak. Eklenen son modül ile Tiangong-Çin uzay istasyonunu tamamlayacak ve T şeklindeki yapı meydana çıkacak.

Şimdi ise Wentian’ı teslim eden devasa Long March 5B uzay roketinin geride bıraktığı parçalar konusu ile ilgili birtakım kaygılar var. Çoğu uzay roketinin serbest bıraktığı kapsüller okyanusa düşüyor, Long March 5B’de ise hal farklı. Long March 5B’nin bıraktığı parçaları yönlendirmenin ya da denetim etmenin hiçbir yolu olmadığı belirtiliyor. 2020’de Fildişi Sahili’nde meydana gelen metal enkazdan Long March 5B uzay roketi mesul tutulmuştu. Hem de geride bıraktığımız sene Tianhe çekirdek modülünü uzaya çıkardıktan sonra füze Hint Okyanusu’na denetimsiz bir iniş yapmıştı.

Bakalım Çin’in uzay çalışmaları nasıl sonuçlanacak? Peki siz Çin uzay istasyonu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlere ve diğer okuyuculara ulaştırabilirsiniz. Daha fazla teknoloji haberi için sitemizi takipte kalın.

YASAKLANDINIZ!..