hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8968 % % -0.08
EURO 31,2093 % % -0.52
GRAM ALTIN 1.875,33 % % -0,49
ÇEYREK A. 3.066,17 % % -0,49
BITCOIN 1.273.925 % 5.153
SON DAKİKA
Google News

ÇİN 11 AY SONRA İYİLEŞMEYE BAŞLIYOR

Son Güncelleme :

01 Mart 2023 - 7:38

ÇİN 11 AY SONRA İYİLEŞMEYE BAŞLIYOR

Çin 11 Ay Sonra Kedini Ancak Toparlayabildi

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ekonomistlerin sıfır Covıd’den tekrar açıldıktan sonra “çok süratli” bir toparlanma dediği şeyi sahnelediğinden, Çin’in fabrika etkinliği on seneden çok bir süredir en süratli şekilde genişledi.

Ulusal İstatistik Bürosu doğrulusunda Çarşamba günü yayınlanan bilgilere göre, hükümetin imalat sanayine yönelik resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında Nisan 2012’den bu yana en yüksek düzey olan 52,6’ya ulaştı.

Pandemi kısıtlamalarının birden sona ermesinin amacıyla bulunduğu aksamalar azalmaya başladığından, Ocak Ayı ayında okuma bir önceki aya göre keskin bir artış olan 50,1 oldu. Çin bu kısıtlamaların çoksını Aralık ayı ilk haftalarında hurdaya çıkardı.

50’nin altındaki bir okuma daralmayı gösterirken, bunun üzerindeki rastgele bir şey genişlemeyi gösterir.nbs’den alınan rakamlara göre, inşaat ve hizmet sektörlerini sahibi olan Şubat ayındaki resmi imalat dışı PMI, son iki senede en iyi civarını kaydetti. Okuma, Ocak Ayı Ayı Ayı ayındaki 54.4’e kıyasla 56.3 düzeysindeydi.

Geçmiş aylarda çok sıkıntı yaşayan ekonomi iyileşmeye başladı

Yine Çarşamba günü, ülkenin fabrika etkinliğinin özel bir göstergesi olan Caixin/Markit manufacturing PMI, Ocak Ayı ayında 51.6’ten Şubat ayında 49.2’e yükseldi. Son yedi aydaki ilk genişleme oldu.

Resmi pmı’lar temel olarak daha büyük işletmeleri ve devlete ait şirketleri kapsarken, Caixin okumaları daha ufak işletmelere ve özel şirketlere odaklanmıştır.

Güçlü bilgiler Asya hisse senetlerini artırdı. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %3’ten çok artarak bölümde kazanımlar sağladı ve son üç ayın en büyük günlük artışını kaydetmeye hazırdı.

Capital Economics’te Çin ekonomisi başkanı Julian Evans-Pritchard, bir inceleme notunda, en son bilgilerin “son derece güçlü” bulunduğunu ve Çin’in ekonomik etkinliğinde “çok süratli bir toparlanmayı” doğruladığını yazdı.

” Yeniden açılan enfeksiyon dalgasının sonrasında etkinliğin ne kadar süratli geri döndüğünün altını çiziyorlar ” dedi ve firmasının bu sene Çin amacıyla %5,5 büyüme tahmininin çok muhafazakar olma ihtimalini de sözlerine ekledi.

Çarşamba günü, Moody’s Investors Services, hükümetin Covıd kısıtlamalarını tamamıyla gevşetmesinin sonrasında kısa vadede “beklenenden daha güçlü” bir toparlanma gerekçe göstererek, Çin’in reel GSYİH büyümesi tahminini hem 2023 hem de 2024 amacıyla önceki %4’ten %5’e yükseltti.

YASAKLANDINIZ!..