hava 14° Orta
DOLAR 19,0732 % % 0.24
EURO 20,4793 % % -0.78
GRAM ALTIN 1.223,37 % % 0,27
ÇEYREK A. 2.000,20 % % 0,27
BITCOIN 549.999 % 2.362
SON DAKİKA
Google News

BİDEN ÖGRENCİLERE BÜYÜK SÜRPRİZ

Son Güncelleme :

28 Şubat 2023 - 7:21

BİDEN ÖGRENCİLERE BÜYÜK SÜRPRİZ

ABD’de Başkanı Biden Öğrencilere Büyük Müjde

Kredileri Silmek İstiyor

Covıd ile alakalı meşru bir gerekçeye dayanan Biden, mühim ara seçimlerden kısa bir vakit evvelce geride bıraktığımız Ağustos ayında öğrenci kredisi bağışlama planını açıkladı.

Cumhuriyet liderliğindeki eyaletler, yetkisini aştığını iddia etmekte çabuk ettiler ve bir temyiz mahkemesi Kasım ayında tedbiri durdurdu.

Yardım planına göre, senede 125.000 dolardan az kazanan bireylerin borçlu bulunduğu bütün kredilerden 10.000 dolar kesilecek. Pell hibeleri olarak tanınan gereksinime dayalı devlet yardımı ile üniversiteye giden öğrenciler amacıyla yardım 20.000 dolar olacaktır.

Cumhuriyetçi devletler koalisyonuna ek olarak, iki öğrenci de haksız yere programdan çıkarıldıklarını savunarak dava açtılar.

biden

2020 kampanyası esnasında Biden, ABD’li öğrencilerin yüksek öğrenime devam etmek amacıyla üstlendikleri büyük miktardaki borcu ele alabilmek amacıyla harekete geçme sözü verdi-Beyaz Saray, aşağı yukarı 43 milyon Amerikalı’nın federal öğrenci kredilerinde 1,6 trilyon dolara sahip bulunduğunu söylüyor.

“Amerikan halkına hatırlatmak istiyoruz… duruşma evvel Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, bu uygulamanın ülke çapında on milyonlarca Amerikalıya nasıl biraz soluk alma odası sağlayacağını ” söyledi.

ÇOK ÇEŞİTLİ SONUÇLAR

Covıd-19 salgınının ilk günlerinde, o vakitte başkan Donald Trump, “ulusal bir acil hal esnasında bu tür eylemlere izin veren 2003 tarihli bir yasayı gerekçe göstererek bütün federal öğrenci kredisi ödemelerinin durdurulmasını emretti.”

Bu duraklama o vakitten beri defalarca yenilendi ve şu anda 2023’ün ortalarında sona erecek. Biden idarei, aynı yasanın, hükümetin bir mahkeme dosyasında iddia ettiği gibi, Ülke ekonomisini ve borçluların kredilerini geri ödeme yenekeğini etkileyici bir şekilde bozan “yüzsenede bir pandemiye” cevap veren kapsamlı borç iptaline izin verdiğini savunuyor.”

Jean-Pierre,” Buradaki meşru otoritemize çok güveniyoruz ” dedi.

Muhafazakarlar, Biden’ın salgını Kongre’den uzak durmak amacıyla geniş bir bahane olarak kullandığını iddia ediyor.

Bu argüman, aşı yetkisi ve tahliyelerle alakalı bir moratoryum da dahil olmak üzere Demokratik idare doğrulusunda yayınlanan Covıd ile alakalı çoğu politikayı iptal etmek amacıyla harekete işlemiş olan Yüksek Mahkemede geçerli olabilir.

Başka bir aksilikten uzak durmak amacıyla Biden’in Adalet Bakanlığı, Cumhuriyetçi devletlerin “tanınabilir bir yaralanma yaşamadıkları” amacıyla davayı açacak meşru bir duruşa sahip olmadıklarını ve iki öğrencinin mücadelesinin aşırı geniş bulunduğunu iddia ediyor.

Cumhuriyetçiler ise, panelin yeni 6-3 muhafazakar çoğunluğunun başkanlık yetkisini sınırlamak amacıyla geniş bir karar vereceğini umarak, bu tür mühim konularda ABD Anayasasının Kongre’den açık bir meşru izin gerektirdiğini söylüyorlar.

Yüksek mahkeme, Çevre Koruma Ajansı’nın küresel ısınmayla mücadeledeki yetkisini kısıtlamak amacıyla geride bıraktığımız Haziran ayında bu “temel sorular doktrinini” kullandı.