hava 10° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,8968 % % -0.08
EURO 31,2093 % % -0.52
GRAM ALTIN 1.875,33 % % -0,49
ÇEYREK A. 3.066,17 % % -0,49
BITCOIN 1.273.925 % 5.153
SON DAKİKA
Google News

Bekçi Nasıl Olunur?

Son Güncelleme :

19 Temmuz 2022 - 9:57

Bekçi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna yapılan Bekçi alımları bu yıl da devam edecek. Buna göre yıl içerisinde şehir ve kırsallar için toplamda 3500 personel alımı yapılacak. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak KPSS sınavına giren adaylar, bekçilik başvurusu yapabilecekler. Böylece kontenjanlarda genel bir artış söz konusu olacaktır. Korona virüsünden sonra, sokağa çıkma yasaklarının da etkisiyle bekçilik alımları bir süre durdurulmuştu. Yasakların kalkmasının ardından kademeli olarak personel alımlarına başlanacak.

Bekçi alımlarının açıklandığı tarihlerde, sınav için hazır olmanız gerekmektedir. Uzun süre alım yapılmayan dönemlerden sonra başvurmak isteyen kişi sayısı artacağı için, muhtemelen yapılacak ilk sınavda katılan kişi sayısı fazla olacaktır. Bu doğrultuda daha fazla adayın elenmesi için sınavın zorluğu o derece artacaktır.

Bekçi Alımı Başvuru

Bekçilik alımları yapıldığı dönemde Polis Akademisi internet sitesi üzerinden duyuru yayınlanmaktadır. Bu duyurulara göre başvuru sürecinizi ilerletebilirsiniz. Öncelikle yapılması gereken ilk adım Halk Bankasına sınav ücretini yatırmaktır. Sınav ücreti yıldan yıla değişkenlik gösterse de 2022 yılı için 150 TL’den az olmaması beklenmektedir. Sınav ücretini yatırdıktan sonra yine polis akademisi internet sitesi üzerinden E-devlet bilgilerinizle başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yaparken doğru dönem için başvuru yaptığınıza dikkat etmelisiniz.

Başvuruyu doğru yapmanız durumunda, gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığınız hususuna dikkat etmeden, bütün adaylar ikamet ettikleri yere en yakın polis akademilerine çağrılmaktadır. Polis akademilerine çağrılan adaylara genel ön sağlık tarama testleri yapılmaktadır. Ardından aşağıda sıralayacağımız niteliklere sahip olup olmadıklarına bakılacaktır. Belirlenen şartların tutmaması durumunda adaylar evrak teslim sürecinde elenirler. Bir ihtimal şansını denemek isteyen insanlar için sadece maddi kayıp olacaktır.

Başvuru Aşamasında İstenen Evraklar

Başvuru aşamasında sizden belirli evraklar istenmektedir. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra polis akademisi internet sitesi üzerinden yayınlanan duyuruları takip ederek evrak teslimini ve ön sağlık taramasını yapabilirsiniz.

 • Sınav Giriş Belgesi (Halkbank sınav ücretini yatırıp, internet sitesinden başvuru yapıldıktan ve duyuru yapıldıktan sonra alınabilir.)
 • Bekçilik başvuru dilekçesi linkinine tıklayarak indirin ve eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Kimlik fotokopisi ya da ehliyet fotokopisi. ( Belgenin üzerinde TC Kimlik Numarası bulunmalıdır.)
 • E-Devlet üzerinden alınan diploma çıktısı
 • E-Devlet üzerinden “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” ekranı üzerinden alınmış ikametgah belgesi
 • Son 12 ay içerisinde çekilmek şartıyla biyometrik fotoğraf (4 Adet)
 • Başvuru aşamasında Halkbankasına yatırdığınız ücreti ibraz eden banka dekontu
 • E-Devlet üzerinden alınan askerlik tecil belgesi
 • Sağlık bilgi formu linkinden indireceğiniz word dosyasını eksiksiz bir şekilde doldurun.
 • Başvuran aday ve eşinin engel halinin olmadığına dair dilekçeyi doldurun.

Bekçilik için Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Minimum Lise mezunu olmak
 • Askerlik görevini yerine getirmiş olmak
 • 31 yaşından gün almamış olmak
 • Herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak. E devlet üzerinden sorgulama yaparak siyasi devlet üyeliklerinize bakabilirsiniz. Eğer üyeyseniz kolayca üyelikten ayrılabilirsiniz.
 • Daha önce polis akademisinden ya da polislikten atılmamış olmak.
 • Terör örgütleri ve bağlı bulundukları kuruluşlarla daha önceden en ufak bir münasebet içerisinde bulunmamak. Bu madde detaylı olarak incelenmektedir.
 • Herhangi bir bağımlılık yaratan madde kullanmamış ve kullanmıyor olmak.
 • Bekçilik görevini yapmaya engel olacak herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekir.
 • Kendisi ya da eşi herhangi bir yüz kızartıcı suçlardan sabıkalı olmamak
 • Beden Kitle Endeksinin yeterli olması gerekir. Beden kitle endeksi formülü şu şekildedir.
  Vücut Ağırlığı (kilogram) / Uzunluğun karesi (metre)
  Yani 80 kilogram,1.80 uzunluğunda olan birisinin endeksi ((80)/(1.80*1.80))=24,69’dur. Bu değer 18 ile 27 arasında çıkmalıdır.
 • En az 1.67 boyunda olunmalı.
 • İkamet ettiği yerde minimum 1 yıl boyunca oturmuş olmak. ( Kendi bölgesine atanması durumunda, bölgeyi iyi tanıyor olması isteneceği için bu maddeye dikkat edilmektedir. )

Bekçilik Sınavları

Evrak teslimi ve ön sağlık taramalarından geçen adaylar Sınav Giriş Belgesi üzerinde yazan yerlerde sınavlara katılabilirler. Bekçilik sınavları toplamda yazılı sınav, parkur sınavı ve sözlü sınav olarak 3 aşamada yapılmaktadır. Genel toplam puanlamasını yazılı sınav %25, parkur sınavı %25 ve sözlü sınav %50 olarak etkilemektedir.

Her aşamada ne kadar çok iyi puan yaparsanız rakiplerinizi geçip sınavı kazanma ihtimaliniz o kadar fazla olacaktır. Özellikle işsizliğin bu denli arttığı bu dönemde sınava giren sayısı fazla olacağı için her bir puanın sınav sonucuna büyük bir etkisi olduğu söylenebilir. Bu disiplinde sınav öncesi çalışıp, sınavlarda da konsantre olunması gereklidir. Parkur sınavı ve sözlü sınav aynı gün yapılmaktadır. Yazılı sınav bu sınavlardan farklı bir günde yapılmaktadır.

Bekçilik Yazılı Sınavı

Bekçilik sınavlarının ilk aşaması yazılı sınavdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların duyurusu önceden yapılmaktadır. Açıklamanın içeriğinde sınav merkezleri ve sınavların yapılacağı net tarihler yazacaktır. Tüm Türkiye’de yapılan sınavlar aynı gün ve saatte yapılmaktadır. Başvurduğunuz bölgeye göre size en yakın olan sınav merkezi size bildirilecektir.

Yazılı sınavda toplamda 100 adet soru bulunmaktadır. ABCDE olarak 5 şıkla yapılan sınavda yanlışlar doğruları götürmemektedir. Sınavda çıkan soru dağılımlarını içeren tabloyu aşağıda paylaştık.

SORU İÇERİĞİ SORU SAYISI
Türkçe 20 Adet
Sosyal Bilgiler 15 Adet
Fen Bilgisi 15 Adet
Hayat Bilgisi 15 Adet
Matematik 15 Adet
Genel Kültür 20 Adet

Bekçilik yazılı sınav soruları

Her bir sorunun puan katsayısı eşittir. Yani soruların hepsi 1 puandır. Bir sonraki aşamaya geçmek isteyen adayların minimum 50 soruya doğru yanıt vermesi gerekmektedir. Ne kadar fazla puan yapılırsa, bekçi olma ihtimali o kadar artacaktır. Makalemizin başında belirttiğimiz gibi, sınava katılan aday sayısı fazla olacağı için fazladan 1 soru sizi binlerce kişinin önüne geçirebilmektedir.

Yazılıdan beklediğiniz sonucu alamadığınız takdirde, itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Yine duyuruları takip ederek itirazda bulunabilirsiniz.

Bekçi Parkur ve Sözlü Sınav

Yazılı sınavdan 50 puan üzeri alıp parkur sınavına girmeye hak kazanan aday adaylar, polis akademisi tarafından açıklanan yerlerde sınavlara girmektedir. Parkur sınavının içeriği yine önceden açıklandığı gibi yapılmaktadır. Eğer sınavdan başarılı ayrılmak istiyorsanız önceden hazırlık yapmanız gerekmektedir. 72 metre olan parkurda attığınız her adımın ekstra bir puan olduğunun bilincinde olunması gerekir. Adayların en az 1 ay öncesinden kardiyo antremanlarına başlayıp, fit bir şekilde parkur sınavına girmelerini öneriyoruz. Youtube gibi internet sitelerinden çeşitli nefes kontrol ve kondisyon arttıracak teknikleri izleyerek uygulamaya geçirebilirsiniz.

Parkur sınavı eğer belirlenen süreler içerisinde bitirilirse adaylar tam 100 puan alacaklar. Belirlenen sürenin dışında bir sürede parkuru tamamlamaları halinde gecikilen her saniye başına 1 puan kesinti yapılmaktadır. Sözlü mülakata hak kazanmak için minimum 60 puan alınması gerekmektedir. Yani bir başka deyişle, belirlenen parkur süresini maksimum 40 saniye geciktirerek yapabilirsiniz. Parkur aşamasını başarıyla geçiren adaylar için sözlü sınav yine aynı gün yapılacaktır. Bu sürede mülakata gireceğiniz için üzerinizi değiştirebilirsiniz. Mülakatınıza birer kişi olmak üzere Emniyet Müdürü ve yardımcısı, Kaymakam, Başkomiser ve doktorlar eşlik etmektedir. Bu ciddiyette ve bilinçte hazırlanmanız gerekmektedir.

Sözlü Sınav Önerileri

 • Mülakata sakalsız ve takım elbiseyle gitmeniz önerilir.
 • Sözlü sınav boyunca özgüveniniz yüksek olsun ve kendinizden emin bir şekilde size sorulan sorulara cevap verin.
 • Kendinizi ifade etmeniz istendiği zaman düzgün bir türkçeyle, kelimelere vurgulamalar yaparak anlatın. Bunun antremanını daha önceden mutlaka yapmalısınız.
 • Verilen cevaplar ne olursa olsun en ufak bir tebessüm bile etmemelisiniz.
 • Bu işi zorunda olduğunuz için değil tamamen gönüllü olarak isteyerek ve severek yapacağınızı kanıtlar nitelikte cümleler kurun.

Sözlü sınavdan minimum 70 puan almanız gerekmektedir. Size sorulan sorulara verdiğiniz cevaptan tutun, kılık kıyafete ve kendinize olan öz güveninize kadar bir çok değerlendirme sonucu bu puan verilir. Genel sınav sonuçları yine Polis Akademisi internet sitesi üzerinden açıklanır.

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra asil ve yedek olmak üzere iki farklı liste oluşturulur. Başarı sıralamasına göre hazırlanan listede bulunduğunuz ildeki diğer adaylar bulunur. Sırası gelen adaylar Emniyet Genel Müdürlüklerine çağrılır. Bu aşamada bir hastanenin sağlık kurulundan alınan Sağlık Raporu teslim edilir. Sağlık kurulu testine girmeden önce mutlaka aile hekiminize ya da herhangi bir sağlık kuruluşunda Check-up yaptırın. Herhangi bir değerinizin yüksek olması durumunda, sağlık kuruluna gitmeden önce diyete başlayın. Gideceğiniz hastanenin seçimini Emniyet yapmaktadır. Sizi yönlendirdikleri hastaneye giderek sağlık raporu alabilirsiniz.

Son aşamada uzun bir araştırmaya girersiniz ve olumlu sonuç alınması durumunda en geç 3 ay içerisinde göreve başlarsınız. Bekçilik haricinde kamu personeli olarak devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız, eğitim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bekçilerin Kimlik Sorma Yetkisi Var Mıdır?

Özellikle son zamanlarda sosyal medya üzerinde insanların kimliklerini sorup, farklı iletişim kanallarıyla rahatsız etmeye çalışan bekçiler gündem olmuştu. Hatta bir dönem bu konu twitter üzerinden “#Bekçilerekimlikyok” hashtagi ile protesto edilmişti.

Tartışmalara son vermek adına Emniyet Genel Müdürlüğünden bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada “Mahalle ve Çarşı bekçilerinin makul bir sebep olma koşuluyla kimlik sorma yetkisi bulunmaktadır.” bilgisi verildi. Daha önce İzmir 35. Asliye mahkemesinde “Bekçiler kimlik soramaz.” kararına istinaden yapılan açıklamaya göre, bekçiler keyfi olmak olmamak kaydıyla hüviyet araştırması yapabilecek. Kimlik sormak için durdurulan insanlar makul süreler boyunca bekletilebilecek. Kimlik beyan etmeyen vatandaşlar için polis çağırılacak.

YASAKLANDINIZ!..