hava Hafif Yağmur Geçişi
DOLAR 28,9368 % % 0.04
EURO 31,2866 % % -0.57
GRAM ALTIN 1.880,29 % % -2,28
ÇEYREK A. 3.074,28 % % -2,28
BITCOIN 1.198.087 % 4.343
SON DAKİKA
Google News

ABD’NİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ DİNLEME İDDİASI

Son Güncelleme :

13 Nisan 2023 - 19:59

ABD’NİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ DİNLEME İDDİASI

Birleşmiş Milletler (BM), ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) sızdırılan belgelerde, Genel Sekreter Antonio Guterres’in de gözetlendiğine dair “Genel Sekreter, bir süredir bu işi yapıyor. Uzun vakit politika yapmış ve kamuya mal olmuş bir kişi. Bu amaçla telefon görüşmelerinin dinlenmiş olma şansına şaşırmadı.” açıklamasında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, sızdırılan belgelerde, ABD’nin, Guterres’in telefon görüşmelerini dinlediğini meydana koyan haberlere cevap verdi.

Belgelerin ve içeriklerinin doğruluğunun net olarak bilinmediğine ilgi çeken Dujarric, “İletişimimizi en güvenilir şekilde yürütmek amacıyla almamız gereken önlemleri alırız. Ne tür önlemler aldığımızı ya da alacağımızı açık bir şekilde belirtmem tabii ki ideal olmaz. BM’nin iletişiminin dokunulmazlığına dair birtakım hukuki anlayışlar sahip olunan ve bütün üye ülkelerin bunlara saygı göstermesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Dujarric, Guterres’in “özel ve kamuya açık” görüşmelerinde tutarlı olduğunu ve Ukrayna meselesinde tutumunun net olduğunu dile getirdi.

Özel görüşmelerin dinlenmesinin ve kamuya açık edilmesinin birtakım gerçeklerin saptırılmasına yol açtığını kaydeden Dujarric, “Genel Sekreter, bir süredir bu işi yapıyor. Uzun vakit politika yapmış ve kamuya mal olmuş bir kişi. Bu amaçla telefon görüşmelerinin dinlenmiş olma şansına şaşırmadı.” dedi.

ABD’nin Guterres’i “Rusya’ya karşı yumUşak ve tavizkar” olmakla suçlamasına dair iddialar ile ilgili ise Dujarric, “Genel Sekreter, hiçbir ülkeye karşı yumUşak ya da tavizkar davranmıyor. Uluslararası hukukun ve BM Şartı’nın ihlallerini açık bir şekilde dile getiriyor. Moskova’da, Kiev’de ve New York’ta da aynı şeyler söylüyor. Kendisi (Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’yla) savaşın en fakirler üzerindeki etkisini azaltmaya çalışıyor.” diye konuştu.

SIZAN BELGELERDE GUTERRES’E YÖNELİK İFADELER

BBC’nin haberine göre, Pentagon’dan sızdırılan belgelerde, ABD’nin BM Genel Sekreteri Guterres ve Yardımcısı’nı yakından izlediği ve telefon görüşmelerini dinlediği görüldü.

Guterres ile Yardımcısı arasındaki telefon konuşması ile ilgili belgelerde, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na dair “Guterres, ile ilgili yaptırım kararı olan Rus kurumlarını ya da bireylerini bile içerse, Rusya’nın dışsatım kapasitesini geliştirmeye yönelik çabaları öne çıkardı.” ve “Genel Sekreter’in Moskova’yı Ukrayna’da yaptıklarından mesul kılma konusundaki genel çabaları baltalayıcı.” ifadeleri yer aldı.

YASAKLANDINIZ!..