hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,9267 % % 0.07
EURO 31,3183 % % -0.47
GRAM ALTIN 1.882,80 % % -2,15
ÇEYREK A. 3.078,38 % % -2,15
BITCOIN 1.202.630 % 4.554
SON DAKİKA
Google News

ABD Çalkalanıyor… Trump Tutuklandı

Son Güncelleme :

04 Nisan 2023 - 18:34

ABD Çalkalanıyor… Trump Tutuklandı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, erişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık tercihleri esnasında “sus payı” ödediği suçlamasıyla açılan dava kapsamında geldiği New York’ta ifade vermek amacıyla mahkemeye teslim oldu. Tru-mp, tutuklandı.

Donald Tru-mp’ın hakim karşısına çıkacağı Manhattan Ceza Mahkemesinin önü bir gün eskiden basın mensuplarıyla doldu. Polis, mahkeme bölgesini demir bariyerlerle dönüştürerek çevrede geniş emniyet önlemleri alırken, mahkeme bölgesinde tespit edilen sokak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.

Eski Başkan Donald Tru-mp’a yönelik tahkîkatyı yürüten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, sabah saatlerinde mahkeme binasına gelirken, ABD Temsilciler Meclisi delegesi Cumhuriyetçi Milletvekili George Santos’un da mahkeme binasına girdiği görüldü.

Trum-p karşıtı ve destekçisi ufak kümeler da sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kendileri amacıyla ayrılmış binanın önündeki parkta yerlerini aldı.

TRUMP MAHKEMEYE TESLİM OLDU

Donald Trump Manhattan’daki mahkemeye teslim oldu. Lacivert bir grup elbise ve kırmızı kravat takan 76 yaşındaki Trump, mahkeme önündeki destekçilerine selam verdi.

TRUMP DESTEKÇİLERİ İLE KARŞITLARI ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

Ellerinde Tru-mp’a destek ya da cezalandırılması çağrısı yapan pankartlar taşıyan şahıslar arasında vakit vakit sözlü ve fiziki sataşma ve arbede yaşandı.

İsmini Dion olarak veren Tru-mp destekçesi biri, AA’ya yaptığı açıklamada, Manhattan Başsavcısı Bragg’in Tru-mp yerine New York’taki suçlara odaklanması gerekliliğini belirterek, “Bragg, tüm enerjisini Tr-ump’a harcayarak failleri sokakta bırakıyor.” şeklinde konuştu.

Park’ın başka evresinde tespit edilen Tru-mp karşıtı Zachary Machado ise, Trum-p’ın yaptıklarına müsamaha gösterilmemesi gerekliliğini savunarak, “Tr-ump, korkunç bir insan ve yaptıklarının cezasını görmeli. Hepimize nasıl adalet uygulanıyorsa o da adaletle yüzleşmeli.” ifadelerini kullandı.

Tr-ump, tahkîkatyla alakalı tutuklanmasını beklediğini duyurarak daha evvelce yaptığı protesto ve destek çağrısına rağmen, Tru-mp taraftarlarının 20-30 bireyi geçmemesi ilgi çekti.

NELER YAŞANMIŞTI?

ABD’de 2024 başkanlık tercihlerine aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcısının erişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık tercihleri esnasında sus payı ödemesiyle alakalı yürütülen tahkîkat neticesinde büyük jüri doğrulusunda suçlanmıştı.

Suçlamalara “siyasi cadı avı” şeklinde reaksiyon gösteren Tr-ump, Florida’daki malikanesinden dün New York’a ifade vermek amacıyla özel uçağı ile gelmişti.

ABD medyasında, Trump ile alakalı iddianamede, 30’dan çok suçlama bulunduğuna dair bulgular yer alıyor.

Tru-mp, Amerikan tarihinde kendine yöneltilen bir suçlama nedeniyle hakim karşısına çıkacak ilk eski başkan olacak.

YASAKLANDINIZ!..