hava 12° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 548.289 % 1.217
SON DAKİKA
Google News

Meslek Seçimi

Son Güncelleme :

17 Temmuz 2022 - 19:39

Meslek Seçimi

Meslek Seçimi Geleceği, Kişiliği Ve Mutluluğu Nasıl Belirler?

Küçüklükten beri çocuklar bir ya da birkaç mesleğin hayallerini kurarlar. Bazen de anne-baba bu hayalleri yönlendirir, yönlendirme ile beyni ileriye dönük şartlandırmaya çalışır. Böylece genç ileri yaşta kendi yolunu bulduğunda o zaman kadar yapılan yatırımları, birikimleri teper. Kendi yoluna gider. Bu anne-baba için hayal kırıklığı olmakla beraber genç içinde boşa geçmiş yıllar demektir. Bu yüzden Meslek seçimi aslında gencin hayatı için oldukça önemli bir konudur.

Meslek seçimi kişinin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültür şartlarıyla da ilgilidir. Bunlar bireyin meslek seçiminde bilinçli ya da bilinçsiz seçimlerini belirler. Bazen de şartlar çaresizlik içinde istemediği mesleği seçmek zorunda bırakır. Ne yazık ki bazı gençler de Meslek seçimi konusunda arkadaşlarının da etkisinde kalırlar. Meslek, toplum içinde statü, kimlik ve saygınlık sağlamada bir araçtır. Aynı zamanda psikolojik olarak bireye özgüven kazandırması ve sosyalleşmesi açısından da ayrı bir önemi vardır. Bu anlamda da Meslek seçimi bireyin hayatında önemli bir adımdır.

Meslek Seçimlerini Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Meslek Seçimi için psikolojik ve sosyal faktörleri belirleyici faktörler olarak ayırabiliriz. Bu iki faktör bireyin kişisel görüşlerini etkiler, biçimlendirir. Meslek Seçiminde Psikolojik faktörler bireyin yetenekleri, ilgileri, yaratıcılık gücü, içe kapanık olup olmaması hatta hareketli olup olmaması sayılabilir. Sosyal faktörler ise ailenin eğitim-kültür seviyesi, ailenin görüştüğü kişiler ve onların eğitim-kültür seviyesi, bireyin yaşadığı çevre, inanç ve değerler olduğu gibi ekonomik nedenler olarak söylenebilecek çocuğa eğitim için verilen olanaklar(Bilgisayar, kendine ait oda, vs.) sıralanabilir.

Tüm bunların yanında Meslek seçimi için şans fonksiyonunu da unutmamak gerekir. Tabii dünyanın hızı bir şekilde bilim ve teknolojide ilerlediği de düşünülecek olunursa bu hızı yakalama ve gelecek için öngörü de bulunabilme de Meslek seçimi için önemli bir adımdır. Uygun ve doğru Meslek seçimi bireye doyum verdiği gibi ülkesine de faydasını artırır.

Meslek Seçimi İçin Tek Alternatif Yeterli Midir?

Bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği bu yüzyılda elbette gelecekte gençler birkaç mesleği birden icra etmek zorunda kalacaklar.  Bu durum ülkenin sosyo-ekonomik şartlarına göre sıklıkla iş değiştirme durumunu da doğuracaktır. Doğru bir Meslek seçimi için çocuğun-ergenin eğitim öğretim süresince öngörüde bulunarak okul hayatı boyunca yetenek ve becerilerini artırıp sadece öğretim alma alanında kalmamaları gerekir. İşte bu yüzden anne ve babaların çoğunun burun kıvırdıkları öğrencilerin okuldaki aktivitelere katılmaları, hobi geliştirici kurslara gitmeleri, okul kulüplerinde görev almaları ve bu görevleri yerine getirmeleri,  proje almaları-geliştirmeleri kendilerini tanımaları açısından oldukça önemlidir.

Çocuğun-ergenin tüm bu deneyimleri ona aynı zamanda ufkunu geliştirmekle beraber neler yapabileceklerini de fark ettirmiş olur. Geleceği için karar alma becerisini özgüvenini geliştirir. Kişiliğini geliştirir. Böylece hayata hazırlanmış olur. Meslek seçimi sonucu seçtiği meslekten neler beklediğini açıkça dile getirme bilinci ve becerisini kazanır. Tüm bu nedenlerden dolayı çocuk ve gençler yetiştirilirken doğru yönlendirilmesi gerekir. Daha fazla eğitim içeriği için sitemizi takipte kalın.