hava 12° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 548.289 % 1.217
SON DAKİKA
Google News

KİLO NASIL VERİLİR KİLO VERMENİN YOLLAR ?

Son Güncelleme :

27 Şubat 2023 - 8:44

KİLO NASIL VERİLİR KİLO VERMENİN YOLLAR ?

Kilo Nasıl Verilir? Kİlo Vermenin Yolları Nelerdir? Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kilo Nasıl Verilir?

Son vakitların en uğraş verici derdi durumuna geldi çok k-ilolardan kurtulmak. Kilo alabilmek da vermek de kimimiz amacıyla zorlu prosesler ifade eder iken kimimiz amacıyla tereyağından kıl çekmekle eş değer bir durum. Peki nedir bu k-ilo vermeyi bu denli zorlaştıran faktörler? Günlük yaşantımızda yaptığımız hangi yanlışlar bizi sabit yerde tutuyor? Sağlıklı bir şekilde kilo vermek amacıyla hangi ismimları uygulamalı, hangilerini rafa kaldırmalıyız? Bir çok eksperın hem düşünce bulunduğu mühim detayları konuşmaya başlayalım..

Herkesin dilinde olan, yapmamız gereken asıl şey, öğün atlamamak. Gün içerisinde almamız gereken belli bir kalori miktarı var. Bu miktarı tek ya da iki seferde alıyorsak, bedenimiz k-ilo almaya meyilli duruma gelir. Vermekten öte, almaya meyilli duruma, not alın mühim bir konu. Öğünleri atlarsak metabolizmamız öncekinden daha yavaş duruma gelir ve bu sayede halsizlik, kan şekeri düşmesi gibi sağlığınıza ciddi zararlar verebilecek haller ortaya gelir.

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Sonraki mühim ismim da su içmeyi katiyen bırakmamak. Nedir su içmeyi bu denli mühim yapan? Su, kalorisi sıfır olan, tabiatta tespit edilen seyrek meşrubatlerden biri. Günde ortalama iki litre su, sizin açlık hissinizi bitirmekle kalmayacak, enerji verecek ve bedeninizi yenileyecek. Dışarıda sipariş ettiğiniz yemeğin yanısıra söyleyeceğiniz kola, soğuk çay gibi tatlandırıcıların yoğun bulunduğu, suni maddeden meydana gelen meşrubatler beneninize zarar vermekle kalmaz aynı vakitte genel sağlığınızı bir vakit sonra bozmaya başlar. Bu yüzden, değişik bir meşrubat sipariş etmek yerine su söyleyin, sıkılırsanız bitki çaylarına dönüş yapabilirsiniz.

Bir yerde sıhhatli kilo vermeyi devre olarak görmek yerine, buna hayat biçimi olarak bakarsanız da kendiniz amacıyla basit bir yol durumuna getirmiş olursunuz. Örneğin bu hususta gerçekleştireceğiniz en ufak şeylerden biri ne mi? Yapmanız gerekenleri bir liste yapmak, evinizde görebileceğiniz bir köşeye asmak ya da telefonunuzun notlarına kaydetmek. Ne işe fayda diye düşünmeyin, o kadar artısı olan bir hareket ki bu. Örnek verecek olursak, öğün öğün yediğiniz, yiyeceğiniz gıdaları listeleyebilir, seçenek olanları da köşeye ekleyebilirsiniz. Bu hususta oluşturulan araştırmalardan birisinde diyorlar ki, bu tarz liste yapanlar yapmayanlara oranla %15 daha süratli zayıflıyorlar. Hiç de yabana atılacak bir yüzde değil. Listeleyebildiğiniz kadar listeleyin bu sayede, neyi ne kadar tükettiğinizi görmüş olursunuz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Katılmanız gereken bir çağrı var ya da yaza az kaldı gibi amaçlarla onlarca kilo vermeye çalışmak, sizi yalnızca yoracak ve diyetten, sıhhatli hayat fikrinden uzaklaştıracaktır. Bunun amacıyla, daha minimal amaçlar koyun önünüze. Bir kaç kilo ile başlayan amaçlarle daha yavaş ilerliyor olsanız da, en azından sıhhatli yolda emin olarak ilerlemek bedeninizdeki kilo kayıplarınızı belirginleştirecektir. Çünkü bu tür büyük amaçlar koyar ama başaramazsanız, bir vakit sonra bu rakamı eksilmiş olarak görmez ve sizi moral olarak formdan düşürecek, diyet yapma isteğinizi geri planda bırakacaksınız. Ayrıca, kilo vermeye başladıktan bir vakit sonra bu proses duraklamaya geçtiğinde telaşlanmayın. Düzeninizi bozmadığınız vakit daha çok kilo verebilirsiniz.

Bir eksper tavsiyesi vermek zor olur, bunun amacıyla yapmanız gereken diyetisyen ile birlikte diyete devam etmektir. Ama ufak ipuçlarıyla kendi diyetinizi oluşturmanız yada öğünlerinizi şekillendirmeniz olası. Sabah kahvaltılarından kaçınmayın, börek ve aynısı ağır dozda kaloriye sahip gıdalar yerine sindirimi basit olan gıdalara yönelin. Örneğin, avokado sabah kahvaltısı amacıyla harika bir besindir. Kendisinde barındıdığı vitaminler bakımından doyurucu özelliğe sahip olup, kalorisi de az olan meyvelerden kabul edilir. Avokadoyu kahvaltınıza ekleyebilir, güne daha taze başlayabilirsiniz. Çayınızın, kahvenizin şekerini azaltarak sonlandırın. Öğünlerinizi kısa Aralıklarla tutun ve olası bulunduğunca gece yatmadan dört ya da beş saat evvel akşam yemeğini bitirin. Atıştırmalıklarınızı meyvelerden ya da kalorisi az olan kuru yemişlerden yana kullanın. Tuz alımını minimuma indirin, ciddi şekilde farkı göreceksiniz. Tabi vakitkli ve istikrarlı giderseniz..